С 420 гласа "за" срещу 186 "против", Европарламентът освободи от визи гражданите на Косово.
Албанският президент Илир Мета приветства решението на Европейския парламент да премахне визите за Косово, оценявайки това като ясен сигнал за европейска перспектива, пише МИА.
"Честито, Косово! Приветствам решението на ЕП да даде зелена светлина на либерализацията на визовия режим за Косово! Ясно послание за европейската му перспектива! Голямата радост от тази забележителна новина и голямо постижение за народа и държавата Косово, която се разраства и утвърждава всеки ден като фактор за мир и стабилност в региона", пише Мета във Фейсбук.
Решението на ЕП бе приветствано и от лидера на най-голямата опозиционна партия в Албания, Демократическата партия, Лулзим Баша.
И за лидерът на третата голяма партия в Албания, Движението за социалистическа интеграция, Моника Круемади, решението представлява изключително добра новина за Косово и неговите граждани и ясно послание за неговата европейска перспектива.
„Косово с всичките свои жертви трябваше да се присъедини към правото да се движи свободно и без бариери много по-рано. Също така искам Съвета на Европа да приеме тази препоръка на Европейския парламент възможно най-скоро, за да проправи пътя за по-нататъшното сътрудничество на нашия регион с Европейския съюз“, каза тя.
По-рано решението на ЕП бе приветствано и от премиера Еди Рама. /БГНЕС
Рустем Бериша, министър на Силите за сигурност на Косово (ССК), официално е предложил местната служба за гражданска защита да бъде трансформирана в Армия на Косово. Това съобщава албанското електронно издание Gazeta Express, цитирано от „Фокус“. Службата наброява 2500 души.
На заседание на правителството Бериша е предложил три законодателни поправки, които да позволят на ССК да разшири правомощията си, а министерството на ССК да се преобразува в министерство на отбраната. Сръбските членове на кабинета не са одобрили предложението.
Gazeta Express коментира, че решението на Прищина не се одобрява от НАТО и САЩ, които искат Косово да създаде армия чрез поправка в конституцията. За промяна на основния закон обаче са необходими 2/3 от гласовете в 120-местния парламент. Това означава и гласовете на депутатите от партията на косовските сърби – „Сръбска листа“, която твърдо се противопоставя на инициативата.
Междувременно въоръжена група, наричаща себе си „Албанска национална армия“ (АНА), публикува видео, в което иска от правителствата на Албания и Косово да не „търгуват“ с територии, предава държавната „Македонска информационна агенция“ (МИА). „Трябва веднага да бъдат прекратени разговорите за търговия с териториите на Северна Митровица и Прешевската долина“, предупреждават представителите на АНА. Това е първата въоръжена група, която се обявява против подялба на територията на Косово.