Дълговете на вероизповеданията - над 8 млн. лв., от които 99% са на мюфтийството, няма да бъдат опростени, а разсрочени, обявиха от ГЕРБ.
"Предлагаме в Закона за вероизповеданията да няма амнистиране на дълговете към 31 декември 2018 г., а да има отсрочване", каза председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов по време на брифинг в Народното събрание във връзка със Закона за вероизповеданията, цитиран от „Фокус“. За целта ще бъдат внесени поправки в закона между двете му четения.
„Има много спекулации, че се говори за опрощаване на задължения, които са натрупани от всички вероизповедания към 31 декември 2018. Темата излезе извън обхвата на всички вероизповедания. Тук искам категорично да заявя: по никакъв повод нито ПП ГЕРБ, нито ПГ на ГЕРБ, нито МС имат някаква договорка или извиване на страна с ДПС“, каза още Цветанов.
Точно когато данъчните са взели мерки срещу задлъжнялото с над 8 млн. лв. към държавата Главно мюфтийство, финансовият министър Владислав Горанов реши да обезсмисли труда им, като предложи данъчна амнистия.
Основната причина за огромния дълг към държавата е лошото стопанисване на имуществото на вероизповеданието. Друга причина бил големият данък смет, който плащали джамиите - само софийската имала задължение от 600 хил. лв. към Столичната община. Според представители на мюфтийството то разполага с 4700 имота, които му носят около 30 млн. лв. годишно.
"Задълженията на вероизповеданията остават дължими и върху тях се начислява лихва – те са обезпечени с имущество", каза Горанов на брифинг в Народното събрание.
По думите му периодът на отсрочка ще бъде така изчислен, че да даде възможност средствата, отделяни по силата на Закона за вероизповеданията да бъдат достатъчни за финансиране на дейността на отделните вероизповедания, така и да бъдат като източник на погасяване на задълженията. Горанов обърна внимание, че така субсидията ще може да се получава в по-голямата си част.
„Именно това е целта на дебата от последните седмици и месеци. Ако сме имали за цел веднага законът да сработи за всички вероизповедания, то тези, които имат по-големи задължения бързо трябваше да ги покрият. На практика законът щеше да бъде ефективно прилаган след година-две за някои вероизповедания“, допълни още Горанов. Той посочи, че отсрочката е съществуващ способ. „Това не е някаква иновация. Ще даде възможност Закона за вероизповеданията веднага да изпълни основната си цел – финансирането на възнагражденията на свещенослужителите от различните вероизповедания да могат да бъдат осигурени частично, така както беше разговорът по време на КСНС“, допълни Горанов.
Попитан дали премиерът Борисов е решил ГЕРБ да направи такова предложение, министърът на финансите заяви, че лидерът на партията заедно с парламентарната група участва във взимането на всички решения. „Първоначалното предложение за амнистиране дойде в съвместен анализ между ПГ на ГЕРБ и експерти от Министерството на финансите. „Промяната в подобно решение идва на база на обществените реакции и дебата, като крайната цел отново е законът да стане работещ“, допълни финансовият министър.