Българският държавен стандарт (БДС) няма да бъде задължителен за продуктите за здравословно хранене на децата между 3 и 7 години. Това предвиждат промени в Наредба 6 за здравословното хранене на децата. А браншовите организации настояваха храните за децата да бъдат по БДС, за което през юни беше постигнато съгласие на Консултативния съвет към здравното министерство, съобщи БНР.
В предаването „Преди всички“ Марияна Кукушева от Националния браншови съюз на хлебопроизводителите и сладкарите обаче подчерта, че резултатът е подменен.
„Преди 20 дни изведнъж разбрахме, че наредбата предстои да бъде внесена в Министерски съвет, само че всички храни, които са свързани с хляб, брашно, мляко, сирене, масло, кашкавал, определени месни продукти, консерви, включително растителни мазнини не са изрично изписани да бъдат по БДС“, каза тя.
„Лицето, което отговаря на ниво зам.-министър на здравеопазването, е Светлана Йорданова, която до този момент винаги е била наш добър приятел, съмишленик и човек, който е ангажиран с темата за здравословното хранене на населението. Ужасното е, че в тази работна група участват специалисти, професори, експерти по хранене, юристи, които много спокойно обясняват, че няма никакъв проблем да има различни стандарти“, добави Марияна Кукушева.
„В сферата на храните има над 200 стандарта, които в повечето случаи касаят организация на производство, различни технологични и хигиенни процеси, но в никакъв случай не касаят състава на храните. Утвърдените браншови и БДС стандарти са важни за всички, защото те гарантират качеството на състава на суровините, а тези суровини обикновено са произведени в България“, обясни още тя и добави, че в момента наредбата е в точка на замръзване. Кукушева допуска, че вероятно се изчаква да минат местните избори:
„Нито производителите, нито потребителите, нито майките, нито децата ще позволим това да се случи в България. Нужно ли е да тръгнем по пътеката за срещата с висшето държавно ръководство, да занимаваме премиера и с този въпрос, за да се случат нещата така, че да бъдат от полза на обществото?“.
„Когато говорим за здравето на най-младото общество, което трябва да формира своите навици, не може да се съобразяваме и да е водещ фактор 2 или 5 стотинки в дневната норма на изхранването. Това е недопустимо. Учудвам се на арогантността на Министерството на здравеопазването“, коментира Димитър Зоров от Асоциацията на млекопреработвателите в България.
„В България няма синхронизация между отделните ведомства и това води до намиране на врата в полето, която в последствие няма да се изпълнява. Всичко е свързано с това – да припечелят от някои търговски фирми още пари. Комерсиалността явно в последно време е водеща пред морала и здравословното хранене на децата“, добави Зоров.