Медия без
политическа реклама

Хората в болница с Covid-19 паднаха под 4000, а починалите са 47

750 са новозаразените при направени 9647 теста, което прави 7,7 на сто положителни проби

13 Яну. 2021Обновена
Илияна Кирилова

Хората с Covid-19, настанени в болници в България, паднаха под 4000, сочат данните на Единния информационен портал. Според последните данни те са 3947 човека. Само преди месец - на 13 декември, в болница са били 7224 човека. Рязко спадат и хората в интензивни отделения. Според последните данни те са 367 човека, а преди месец са били с повече от 200 повече - 595. 

Иначе 750 са новите случаи на заразени с коронавирусна инфекция лица през изминалите 24 часа при направени общо 9647 теста, което прави 7,7 на сто положителни проби. По този начин общият брой на потвърдените случаи става 209 881, от които активни са 61 054. 

2706 са излекуваните през последното денонощие, а общият им брой е 140 548.

Починалите лица с Covid - 19 са общо 8 279, от които 47 от случаите са от последните 24 часа.

Новите случаи на заразени са пак най-много в София-град - 156, следван от Бургас с 65. Най-малко са в Търговище -1, Разград-3 и Монтана-6. 

Ваксинираните лица са общо 15 780, като 1 619 са за денонощието. 

Петър Велков: 75% от официално позитивните не са карантинирани и това е проблем

По-строгите мерки, въведени през ноември, работят. С 40% са спаднали хоспитализираните хора, а с 16% - критичните случаи. Около 38% пък е спаднала общата регистрирана смъртност от НСИ, което е ключов показател и показа, че пандемията е основният фактор за надвишената смъртност в България. Това коментира в „Тази сутрин“ на Би Ти Ви математикът и анализатор Петър Велков. Той обаче предупреди, че все още сме на високи нива и когато се стартира от тях, при неспазване на мерките, много бързо пак може да се стигне до високи стойности.

„Ключов показател тук е ефективната работа на системата по проследяване и карантиниране. В момента около 50 000 души всекидневно не са карантинирани от официално позитивните. Тоест 75% от активните случаи не са официално карантинирани. Разчита се само на тяхната отговорност и дисциплина“, уточни Велков.

„Системата по проследяване и тестване не беше подпомогната, което е неправилно и това е ключово, за да можеш да управляваш пандемията без затваряния“, допълни той. „Ако системата работеше, със сигурност това щеше да доведе до намаляване на разпространението на вируса. Това е основно нещо, което прилагат най-успешните държави“, каза още Петър Велков.

Според него връщането на най-малките ученици в училище със сигурност ще увеличи разпространението на заразата. „Има вече случаи на позитивни учители и деца, така че това неминуемо ще доведе до ръст. Позитивното е, че не бяха върнати учениците от 5. до 12. клас, така че този ръст ще бъде по-бавен“, смята математикът.

Той е на мнение, че тази учебна година няма да е провалена. „Реално погледнато, колкото по-късно върнем учениците при по-ниски нива и при правилно управление на риска, толкова по-дълго те ще останат в присъствена форма на обучение и ще имаме една нелоша учебна година“, на мнение е Петър Велков.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата