Въпреки, че хотелиерите по морето свалиха цените през юли, сезонът за тях ще приключи на загуба. Това прогнозираха пред БНР хотелиери.
“Една голяма част от колегите дадоха намаления. Това се наложи, защото сезонът закъсня, а и изоставането беше около 30%. Давайки намаления, компенсирахме част от загубите, но в крайна сметка колегите споделят, че ще завършат сезона с минус 10-15%", коментира председателят на сдружението “Клуб на хотелиера“ Диана Колчева.
“Моите изчисления показват, че само в едното направление – пристигнали, а не и заминали, ще имаме около 220-250 хил. по-малко чуждестранни граждани. Няма да реализираме между 220 и 250 млн. евро…“, смята пък председателят на Регионалната туристическа камара Иван Иванов. Според него намаляването на цените на хотелите е “фатална грешка“. “Това е фатална грешка - на 15-и юли да намалиш цената на пакета с 15, 20, 25-30%. Фаталната грешка се крие в следващото договаряне на сезон 2020 г. Ще можем ли да договорим цените на 2019, ще можем ли да покрием инфлацията от 3 до 5%?!“, чуди се той. Според Иванов “преди всичко паниката, че хотелът е празен“ е принудила хотелиерите да намалят цените.
“Аз също считам, че намаляването на цените, особено на такъв етап, не е решение на въпроса и на проблема. Трябва по-задълбочено да търсим причините и откъде идва този спад. Основното нещо, което е проблем, е, че ние нямаме ясно дефиниран туристически продукт на общия ни туризъм. Продуктът ни е смесен - има локации, в които има семеен вид туризъм, има парти туризъм. Всеки от тези видове туризъм има своята клиентела и своето място на нашето Черноморие, но трябва да има по-добра дефинираност на продукта. Именно затова търсенето на морския туристически продукт изключително силно се влияе от международната пазарна конюнктура, което в момента не е в наша полза“, коментира и Даниела Стоева, председател на Асоциацията на българските туроператори.
Според хотелиери заетостта на базата в Слънчев бряг сега е достигнала 95-100%.