Останките на батискафа "Титан" са открити. Петимата души на борда му са мъртви. Това обявиха в официално изявление Бреговата охрана на САЩ и компанията собственик "ОушънГейт", след като по-рано спуснатите на дъното на океана безпилотни дълбоководни апарати се натъкнаха на "поле от отломки". Официално са потвърдени и имената на загиналите - шефът на "ОушънГейт" Стоктън Ръш (61 г.), пакистанският бизнесмен с британски паспорт Шахзада Дауд (48 г.), 19-годишният му син Сулеман Дауд, британският милиардер Хамиш Хардинг (58 г.) и френският капитан Пол-Анри Наржоле (77 г.).
Предполагаемата причина за трагедията е катастрофална имплозия на корпуса, която е довела до мигновена смърт на всички на борда, съобщи на пресконференция контраадмирал Джон Могър, командващ Първи Район на Бреговата охрана на САЩ.. Това подсказва периметърът на отломките, след които има пет по-големи. По останките се съди, че е била унищожена херметичната кабина, в която са се намирали петимата мъже. Смята се, че смъртта им е настъпила още в неделя, когато беше изгубена връзка с апарата. Близостта с "Титаник" и последният контакт с кораба на повърхността навеждат на мисълта, че имплозията е настъпила в края на спускането.
Първоначално бе съобщено, че сонарите не са улавяли катастрофални събития в района по време на издирването, но те бяха там само в последните 72 часа от операцията. Няколко часа по-късно източник от Военноморските сили обяви пред "Асошиейтед Прес", че след подаването на сигнала за изчезването в неделя са прослушали акустичните си данни и са засекли "аномалия", която съответства на имплозия или експлозия в района, където се е намирал батискафът при изгубването на връзката. Сведенията са били предадени на командването на издирвателната мисия, но оттам преценили, че записът не е достатъчно категоричен.
Развръзката настъпи малко след 21:30 ч. българско време в четвъртък, след като по-рано през деня първият безпилотен дълбоководен апарат достигна дъното на океана. Той е американски и бе пренесен в района на изчезването от канадския кораб "Хърайзън Арктик". Малко след него към дъното се спусна и роботът Виктор 6000 на френския изследователски кораб "Аталант".
Задната част на "Титан" е открита на океанското дъно на по-малко от 500 м от носа на "Титаник". Експерти обаче изключват вероятността батискафът да се е сблъскал с легендарния кораб и това да е причинило гибелта на хората в него. Наоколо е имало и други останки, които вече се анализират от експерти.
Издирването на телата ще продължи, но очакванията са те никога да не бъдат намерени. Към момента - петък сутрин българско време, са открити носовият конус и част от корпуса на херметичната камера в голям периметър с останки. Другата част на корпуса е открита във втора, по-малка група останки, предаде Си Ен Ен. Експерти предполагат, че част от парчетата могат да бъдат разнесени от теченията. С помощта на дълбоководните апарати находките ще бъдат проследени "като трошички от бисквитка", за да се картира районът и да се направи възстановка на случилото се.
"Условията са невероятно тежки, но ще продължим издирването", обясни контраадмирал Могър. Приоритет сега ще бъде да се установи какво точно се е случило на борда на батискафа, допълни той.
Дали хората са усетили какво става? При такова огромно налягане, имплозията трябва да се е случила за части от милисекундата, обясниха офицери от флота пред Си Ен Ен. Това означава, че петимата пасажери дори не са разбрали, че има проблем.
"It is a challenge to conduct a search in that remote area," says Rear Adm. John Mauger of the US Coast Guard.
— Bloomberg (@business) 20 юни 2023 г.
Here's the latest as US and Canada intensify search for the submersible that went missing during a Titanic shipwreck tour https://t.co/muiR7IDze8 pic.twitter.com/C9tLTAqJC8
Днес ще започне поетапно изтегляне на техниката, която беше струпана в района на изчезването. Сред нея, с надежда хората да бъдат открити живи, имаше и медицинска апаратура, барокамера и т.н. В последните часове на издирването в района имаше девет кораба, поясни контраадмирал Могър. Безпилотните апарати обаче ще останат на място да продължат изследването на останките, като все още Бреговата охрана не се ангажира с краен срок за това обследване.
От неделя насам изчезването на "Титан" предизвика безпрецедентна спасителна операция с участието на Канада, САЩ, Великобритания и Франция. В сряда за кратко имаше надежда, че хората ще бъдат открити живи, след като бяха засечени ритмични шумове под повърхността на водата. Вчера контраадмирал Могър каза, че не може да се установи връзка между тези шумове и мястото, където в крайна сметка бе открит батискафът, а по-късно бе коментирано, че шумовете най-вероятно са идвали от други плавателни съдове в района.
Издирването бе следено от хиляди хора по цял свят. То едновременно възроди интереса към дълбоководните изследвания (знаем много малко за океанското дъно, от което са картирани едва 20-25%), но и породи опасения, че инцидентът ще сложи край на тези екстремни експедиции за поне едно поколение. Мнозина коментираха и нездравата надпревара за силни преживявания на милиардерите по света.
Случилото се с "Титан" поразително прилича и на потъването на самия "Титаник", отбеляза режисьорът Джеймс Камерън. И в двата случая е имало упорити предупреждения за съществуващ риск и въпреки това капитаните са ги игнорирали, коментира той. Камерън има предвид излезлите в последните дни разкрития, че експерти са предупреждавали отдавна за проблеми с безопасността на батискафа - и за недостатъчно дебелия му корпус, и за липсата на сертификация от специалисти, и за подръчните материали, от които е изработен (вижте по-надолу в текста). Режисьорът има право да коментира не само заради дългогодишните си занимания с "Титаник", но и защото сам има богат опит в дълбочините на океана - негово е първото солово спускане до Марианската падина.
‘Titanic’ director James Cameron on the ‘catastrophic implosion’ of Titan submersible: “I’m struck by the similarity of the Titanic disaster itself, where the captain was repeatedly warned about ice ahead of his ship and yet he steamed at full speed into an ice field." pic.twitter.com/vO8JkCXS5f
— ABC News (@ABC) 22 юни 2023 г.
"Тези мъже бяха истински изследователи и споделяха специален приключенски дух и дълбока страст за изучаването и опазването на световния океан. Това е много тъжен ден за цялата изследователска общност и за всеки близък на тези, които изгубихме днес", написаха в официално съобщение от компанията "ОушънГейт", която организира екстремните екскурзии. Съболезнования изказаха от Белия дом, правителствата на Великобритания и Пакистан и т.н.
Отляво надясно - Хамиш Хардинг, Шахзада Дауд, Сулеман Дауд, Пол-Анри Наржоле и Стоктън Ръш.
Малко след официалните потвърждения в социалните мрежи беше завъртяно видео, в което Стоктън Ръш казва, че би искал да бъде запомнен като иноватор. "Наруших някои правила, за да изградя това - казва на записа Ръш. - Карбонови влакна и титан... казват, че не трябва да се комбинират. Е, аз го направих". Ръш има предвид, че комбинацията от двата материала може да доведе до галванична корозия. Той цитира ген. Макартър, че "човек се помни с правилата, които е нарушил".
CEO Stockton Rush: "I have broken some rules to make this. (…) The carbon fibre and titanium there is a rule that you don’t do that. Well, I did.“#Titanic #OceanGate #Titan pic.twitter.com/XuUAMuCJ2v
— stonking.com (@stonking) 22 юни 2023 г.
Какво се случи по-рано
Операцията по спасяване на батискафа "Титан" навлезе в четвъртък в най-инфарктните си часове - знаеше се, че в най-оптимистичен вариант кислородът би стигнал до ранния следобед българко време. С изтичането на последните часове надежда експертите започнаха да наблягат на факта, че никой не може да каже колко кислород има в апарата. Дори бившият съдружник на Стоктън Ръш и съосновател на "ОушънГейт" Гийермо Сонлайн наруши мълчанието си и каза, че според него хората на борда "имат повече време, отколкото се предполага". Има начини консумацията му да се забави и те се познават от опитните гмуркачи, коментирафа специалисти. Тъй или иначе, в последните часове бе ясно, че само чудо може да спаси хората. Мнозина смятаха от самото начало и че най-вероятно евентуалният инцидент е възникнал още при изгубването на връзката с кораба "Полар Принс".
След новините за дочути ритмични звуци под повърхността на океана във вторник и сряда, вчера операцията напредна значително. Бреговата охрана на САЩ обяви, че безпилотен дълбоководен апарат е достигнал океанското дъно (това е апаратът, който бе транспортиран на борда на канадския кораб "Хърайзън Арктик" - вижте по-долу карето за спасителната операция) и вече издирва следи от "Титан". В района пристигна и дългоочакваният френски изследователски кораб "Аталант", който спусна още един безпилотен апарат - роботът Виктор 6000.
Издирвателната операция бе съсредоточена на около 640 км южно от Сейнт Джон, Нюфаундленд, но обхвана площ колкото два пъти щата Кънектикът, а на дълбочина достигна 4000 м. В нея участваха самолети, кораби и дълбоководни апарати от четири държави - САЩ, Канада, Франция и Великобритания. Издирването на такава дълбочина и такъв периметър при изключително трудни условия е достатъчно сложно, но експертите започнаха да обръщат внимание и на факта, че изваждането на апарата също е много голямо изпитание, което на свой ред ще отнеме много часове. Трябва ни чудо, коментира колега на френския капитан пред Си Ен Ен.
Новият периметър на издирването:
As of now, these are the completed searches for the Titan, a 21-foot submersible from the Polar Prince, as of Wednesday afternoon.#Titanic pic.twitter.com/alpYBFA8kQ
— USCGNortheast (@USCGNortheast) 21 юни 2023 г.
Какво беше известно до слизането на дъното
- Батискафът, опериран от компанията "ОушънГейт Експедишънс" започва двучасовото си спускане до останките на "Титаник" в неделя сутрин в 07:00 ч. местно време (14:00 ч. българско). Първоначално е трябвало да тръгне четири часа по-рано, но спускането е било отложено. 1 час и 45 минути след потапянето "Титан" губи връзка с кораба-майка "Полар Принс". Той е трябвало да се завърне на повърхността в 14:00 ч. местно време (21:00 ч. българско), но не се появява. Два часа и 40 минути по-късно (23:40 ч. българско време) e подаден сигнал до Бреговата охрана за изчезването. Издирването започва по-късно в неделя - твърде късно, според редица сведения, тъй като сигналът за изчезването е подаден осем часа след изгубването на връзката. Все още не се знае какво се е случило с батискафа, защо е изгубил контакт и колко близо е бил до "Титаник" при изчезването си.
- Във вторник и сряда сутрин канадски самолет улови шумове под водата. Към мястото, откъдето идват, бяха насочени безпилотни дълбоководни апарати (ROV), но издирването не даде резултат.
- Си Ен Ен съобщи, че "Титан" е проектиран да се връща на повърхността след 24 часа. Това разказва Арон Нюман, който е обследвал батискафа през 2021 г. Апаратът се стабилизира под водата с помощта на тежести, чиито въжета се освобождават автоматично след 24 часа, за да може той да се издигне на повърхността. Екипажът е инструктиран как сам да освободи батискафа от баласта при нужда - като го разклати или като отстрани тежестите с пневматична помпа, обяснява Нюман. Водещият от "Дискавъри" Джош Гейтс допълва, че при пробно спускане през 2021 г. са им обяснили, че има четири начина за освобождаване на баласта при извънредна ситуация - компютърна система, ръчно управлявани клапи за вкарване на въздух във външните контейнери, хидравлична система за изхвърляне на тежестите и механичен лост за освобождаване на батискафа. Очевидно, нито една от тези системи не е сработила.
- На борда, накратко казано, е ад, ако хората са живи. Те вероятно имат ограничени количества вода и храна. Мястото е много тясно, от петимата само един човек може да си опъне краката. Температурите са отрицателни. Но най-ужасното - кислородът намалява, а въглеродният двуокис се увеличава. Апаратът потегля на своето пътуване с 96-часови запаси на кислород, но изчерпването им зависи много от редица обстоятелства - колко активни са хората в батискафа, учестено ли е дишането им, съумели ли са да запазят самообладание и т.н.
I found an old PDF promoting the Titanic-bound Titan submarine. It shows a "typical seating configuration" for 5 people.
— Ben Goggin (@BenjaminGoggin) 20 юни 2023 г.
only 1 person can extend their legs.
This looks like hell folks. pic.twitter.com/NPCUniq0fs
Проблемите с "Титан"
В последните два дни излязоха много смущаващи подробности за екстремните пътувания на "ОушънГейт". Ето основните разкрития:
- "Титан" е сглобен с подръчни средства и се управлява с джойстик за видеоигри. Специалисти отдавна са предупреждавали, че рисковете при него са огромни. Двама служители независимо един от друг са повдигали въпроса за безопасността и по-специално за недостатъчната дебелина на корпуса, който трябва да издържи на огромно налягане. Един от тях разказа пред Си Ен Ен, че компанията е настояла за 5 инча дебелина (12,7 см) въпреки препоръките да се добавят още 2 инча (за да стане около 18 см). През 2020 г. този въпрос отново излиза на дневен ред, като публикации от тази година показват, че корпусът е ремонтиран заради амортизация, която не би позволила на батискафа да достигне дълбочината на "Титаник".
- Компанията не се е съгласила да се сертифицира. "В света има само десет подводници, които могат да се спускат на дълбочина от 3600 м и повече. Всичките те са сертифицирани, само батискафът на "ОушънГейт" не е", разказа пред Си Ен Ен Уил Коен от Обществото за морски технологии. Преди 5 г. тази организация е критикувала "експерименталния" подход на "Титан" и плановете за екскурзии до "Титаник". Комисия на организацията, която лицензира подводните апарати за спускане на хора, е писала на Стоктън Ръш през 2018 г. по тези въпроси, но той така и не се е съгласил на преглед от специалисти.
- Освен че не е преминал независима експертиза, "Титан" не отговаря на никакви държавни регулации под претекст, че технологията е супернова. Тъй като одобрението отнема години, обикновено при такива иновативни разработки се заобикаля, за да не ги спъва.
- Проблемите са изобилствали и при предишни "екскурзии", които струват от 250 000 долара нагоре и включват подписването на декларация, че човек е наясно с рисковете от фатално развитие на пътуването и смърт (която се споменавала три пъти във въпросната декларация). Кореспондентът на Си Ен Ен Дейвид Поуг разказа, че при неговото спускане през ноември също е била изгубена връзката с кораба-майка за няколко часа. При това този проблем възниква при второто спускане, а първото е преустановено още преди 12-ия метър на гмуркането поради техническа повреда.
Още през 2016 г. един британски оператор за екстремни приключения обвинява "ОушънГейт", че няма надеждно плавателно средство. Двете компании са се съдили, макар че по-късно искът е оттеглен. Случвало се е предишни пътувания да бъдат отлагани или забавяни, за да се правят пробни спускания. По-рано тази година компанията отново е имала съдебни перипетии, след като семейство от Флорида се оплаква, че не може да си получи обратно платените хиляди долари за непрекъснато отлагана експедиция от 2018 г.
Друго свидетелство за проблеми - според съдебни документи при едно спускане батерията дава дефект и батискафът е бил ръчно закачен за поддържащата платформа, което е довело до леки щети по външните му компоненти.
- Всички се разграничават от "ОушънГейт". Компанията твърди в съда през 2021 г., че батискафът й е резултат от 8 години работа с участието на специалисти от Лабораторията по приложна физика на Вашингтонския университет, с която имали договор за 5 млн. долара. Това наложи опровержение от университета вчера, който обяви, че няма нищо общо с проектирането и тестването на "Титан". Сътрудничеството им било над друг съд със стоманена обвивка, наречен "Циклоп 1", който може да се спуска до 500 м дълбочина - много по-малко от "Титан". Отделно "Боинг" също се разграничи от "ОушънГейт", като отрече да са помагали за изграждането на батискафа, както се твърди в една брошура от 2021 г. НАСА също отрече да е имала общи разработки с компанията.
Спасителната операция
В издирването се включиха някои от най-специлизираните плавателни съдове за дълбоководно обследване в света. Кои бяха главните герои в тази мисия?
- "Хърайзън Арктик" е 93-метров канадски влекач, който транспортира към мястото на изчезването американски безпилотен дълбоководен апарат. Именно този апарат достигна първи дъното и откри останките.
- Френският изследователски кораб "Аталант" днес достигна мястото на изчезването и подготвя за спускане своя безпилотен апарат. Виктор 6000 е апарат за дълбоководно обследване, който може да достигне 6000 м дълбочина - предостатъчно, за да стигне "Титаник", който е на 3800 м под водата. Роботът може да изпрати фото и видео данни, даже 3D възстановки на това, което вижда. Не би могъл да извади батискафа, но може да бъде управляван да го освободи, ако е заклещен, а също и да го закачи за кораб, който да го изтегли на повърхността.
- Операцията се ръководи от кораба "Полар Принс", от който е спуснат в неделя батискафа.
- 63-метровият кораб "Джон Кабот" на Бреговата охрана на Канада разполага с мощен сонар за дълбоководни проучвания.
- Военният кораб "Глейс Бей" на канадския флот има на борда си мобилна барокамера за шестима души.
- Военноморските сили на САЩ изпратиха дълбоководната система за вдигане на тежки товари Фадос (Fadoss). Тя трябва да е пристигнала в района на издирването вечерта в сряда местно време. Системата може да вдига до 27,200 тона от голяма дълбочина и е предназначена за изваждане на самолети, плавателни съдове и др. "Титан" тежи 10,432 тона.
- Към района трябваше да отпътува и техника на легендарната британска компания "Магелан", която първа засне останките на "Титаник" и разполага с апарати, които могат да достигнат почти 5800 м дълбочина. "Магелан" бяха подготвили дълбоководния си апарат Джулиет, но отпътуването му от о. Джърси се забави, а междувременно отломките бяха открити.
СЪДБА
Уенди Ръш - съпругата на собственика на "ОушънГейт", който е на борда на изчезналия батискаф, е потомка на семейство, загинало при потъването на "Титаник", съобщиха американските медии. Тя е пра-правнучка на богатия търговец Исидор Страус и жена му Ида - двама от най-богатите хора на борда на "Титаник". Страус, роден през 1845 г., е бил съсобственик на магазина "Мейсис". Уенди Ръш се омъжва за Стоктън през 1986 г. Тя е била на три експедиции до останките на "Титаник" в последните 2 години и е комуникационен директор на "ОушънГейт".