Израел удължи с две седмици - до 6 март, затварянето на границите си във връзка с борбата с COVID-19, заявиха в съвместно комюнике здравното министерство и премиерската канцелария, цитирани от Франс прес.
"Правителството одобри удължаване с 14 дни на затварянето на границите, до 6 март", се посочва в комюникето.
Израел спря международните полети на 24 януари в опит да ограничи разпространението на пандемията, преди да затвори граничните пунктове с Египет и Йордания.
Международните полети няма да бъдат подновени, както бе предвидено по-рано, на 21 февруари, а сухопътните граници също ще останат затворени, с изключение на някои особени случаи.
Човечеството е загубило милиони години живот заради пандемията от коронавируса. Това се съобщава в проучване на испански учени от университета "Помпей Фабра", публикувано в „Scientific Reports". За изчисленията са взети данни за смъртните случаи от COVID-19 в 81 държави. Учените сравняват разликата между възрастта, когато човек е починал от COVID-19, със средната продължителност на живота в засегнатите страни.
Експертите използвали метод, наречен "Years of Life Lost" (YLL). Той се използва за оценка на средния брой години, през които човек би могъл да живее, ако не е починал преждевременно.
„В общо 81 държави заради COVID-19 са загубени 20 507 518 години живот - 16 години за всяка смърт“, каза д-р Хектор Аролас от университета "Помпей Фабра". Експертите обаче отбелязват, че проучването не отчита броя на загубените години в резултат на смъртни случаи, а само косвено свързаните с COVID-19. Учените обаче подчертават, че починалите от сърдечно-съдови и други хронични заболявания също са загубили повече години от живота си поради пандемията.
Непал е най-засегнатата държава в света при изчисляване на изгубените заради COVID-19 години от живота на един починал. Средно непалците са загубили около 26 години от живота си. В челната петица влизат още Тайван, Боливия, Салвадор и Доминиканската република. Страни като Белгия, Дания, Люксембург, Словения, Швеция и Швейцария представляват точно обратното - там хората са загубили по-малко от 10 години живот на един починал от COVID-10.
Руското външно министерство е изпратило покани за безплатни ваксинации с руската ваксина „Спутник V” до всички чуждестранни посолства в Москва, пише "Комерсант", позовавайки се на служители на няколко посолства.
Според вестника има готовност за имунизацията срещу коронавирус на 12 хиляди дипломати и техните семейства. Различните дипломатически мисии обаче реагираха по различен начин на поканата за ваксинация. Поканата беше приета от служители на посолствата на страните, в които е разрешено използването на руската ваксина “Спутник V” - държавите от ОНД (Общност на независимите държави), Азия, Африка и Латинска Америка.
В посолствата на западните страни реакцията не беше толкова еднозначна. Например посолството на САЩ в Москва заяви, че посланик Джон Съливан няма да бъде ваксиниран, защото „не би искал да приема доза от “Спутник V”, предназначена за руски гражданин“. Според вестник The Washington Post, позовавайки се на източници, някои американски дипломати биха искали да бъдат ваксинирани с руската ваксина, защото Държавният департамент не можел да осигури достатъчни количества от американските "Пфайзър" и "Модерна".
Френските здравни власти решиха, че на хората, които вече са имали COVID-19, ще се предлага да получат само една доза ваксина вместо редовните две дози. Според Франс прес Франция е първата държава в света, която взема такова решение.
От всички ваксини, които са разрешени за използване от националните здравни власти по света или са в последни етапи на разработка, само кандидат ваксината на компанията Johnson & Johnson се очаква да се използва като единична доза. Според последните проучвания тази ваксина се счита за 72% ефективна след еднократна доза.