За последните няколко месеца КНДР е изградила няколко десетки бетонни платформи, от които е възможно да изстрелят междуконтинентални ракети от мобилни инсталации, предава РИА Новости, с позоваване на американски и южнокорейски източници.
Платформите, широки до няколко десетки метра, са проектирани да променят точките на изстрелване на ракетите, което затруднява предварителното определяне на тяхното местоположение.
По-рано Северна Корея проведе серия тестове на ракетни системи за залпов огън. Затова, на фона на липсата на напредък в преговорите между САЩ и КНДР, има опасения, че Пхенян ще се върне към тестовете на междуконтиненталните ракети.
В нощта на 30 ноември Северна Корея изпробва междуконтиненталната балистична ракета „Хвасон-15“. Тя прелетя на височина 4475 км и премина дистанция 950 км. След 53-минутен полет ракетата падна в изключителната икономическа зона на Япония, на 250 километра от префектура Аомори.
Тогава военни експерти от Япония и САЩ предположиха, че ракетата е в състояние да измине разстоянието от 13 хиляди километра и да стигне до Вашингтон. В отговор на "военните провокации" Япония разположи военни кораби, снабдени с многофункционалната бойна система „Аегис“, недалеч от бреговете на КНДР.
А японският вестник "Асахи Шимбун" написа, че се очаква КНДР да засили ракетните изпитания през декември, за да окаже натиск върху САЩ преди да изтече крайният срок на предложението на Вашингтон за преговори за ядрено разоръжаване.
"Ракетните изпитания са сигнал, че Пхенян е готов да поднови провокациите като в миналото, ако не бъдат изпълнени исканията му. Приближавайки се до крайния срок, Пхенян ще продължи с провокациите под различни форми", пише вестникът, цитирайки южнокорейското разузнаване.
Службите са отчели факта, че Северна Корея напредва в развитието на ракетните си технологии, като за пример се дава изстреляните на 28 ноември две ракети в интервал от само 30 секунди. Според експерти, КНДР е разработила четири нови ракети от май.