Сеул включи в санкционния списък 11 физически лица и 15 организации, които счита за съпричастни към военното сътрудничество между Русия и Северна Корея и към финансирането на севернокорейските ядрени и ракетни програми. Седем от лицата и 13 от компаниите в списъка са руски. Санкциите влизат в сила на 19 декември, съобщи Министерството на външните работи на Южна Корея.
Сред санкционираните са генерали от Корейската народна армия (КНА): заместник-началникът на Генералния щаб Ким Йон Бок, директорът на оперативното бюро Син Гъм Чхол, както и корпусът „Буря“, неговият командир Ли Бон Чжун и ракетният инженер Ли Сон Джин.
В черния списък фигурират и няколко руски бизнесмени и ръководените от тях компании: Роман Алар и „Парсек“, Игор Мичурин и „Ардис-Биърингс“, Александър Гаевой и „Аполон“, Рафаел Газарян и „Рафорт“, Алексей Буднев и Technology Co, Павел Шевелин и „Верус“. Те са обвинени в участие в търговията с оръжие и военно оборудване, включително в доставка на ключови ракетни материали и технологии за Северна Корея.
Санкционният списък включва също „Тимер банк“, Международната разчетна банка (МРБ, Южна Осетия), ЦМРБанк и РФК-банк. За извършване на финансови или валутни операции с тях вече ще бъде необходимо специално разрешение от Сеул.
Министерството на външните работи уточни, че решението за налагане на санкции е взето във връзка с общото изявление на правителствата на САЩ, Великобритания, Германия, Франция, Италия, Япония, Канада, Австралия и Нова Зеландия, както и на върховния представител на ЕС за външна политика, в което се осъжда нарушаващото резолюциите на Съвета за сигурност на ООН незаконно военно сътрудничество между Русия и КНДР, включително използването на севернокорейски войски във войната срещу Украйна.
Ден по-рано САЩ също въведоха санкции заради сделките на президента на Русия Владимир Путин с Ким Чен Ун. В черния списък на САЩ попаднаха заместник-началникът на Генералния щаб на КНДР Ким Йон Бок, ръководителят на севернокорейското разузнаване генерал-полковник Ли Чан Хо, министърът на отбраната на КНДР Но Гван Чхор, началникът на Военния университет на КНДР Ким Гъм Чхол и др.
Американските санкции засегнаха и две севернокорейски банки — Golden Triangle и Korea Mandal, както и представители на още две севернокорейски банки в Китай: Korea Kwangson Banking Corporation и Korea Daesong. Според Министерството на финансите на САЩ тези банки са извършвали парични трансфери от КНДР в нарушение на наложените санкции.
От руска страна черният списък беше допълнен от компаниите „ДВ Инк“, „Новосибирскоблгаз“, „Сибрегионгаз“ и „Восток трейдинг“. Те са обвинени в доставки на газ и нефт за Северна Корея. Новите ограничения обхванаха общо 11 физически лица и осем компании.
На 16 декември Европейският съюз утвърди 15-ия пакет санкции срещу Русия. В черния списък попаднаха 54 физически лица, включително двама севернокорейски служители, и 30 компании, сред които от Китай, Индия, Иран, Сърбия, ОАЕ и КНДР. Освен това санкции бяха наложени на 52 танкера от трети страни, които помагат на Русия да транспортира горива и да заобикаля наложения от страните от G7 и техните партньори ценови таван за петрола.
През октомври украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Северна Корея е изпратила свои войски в подкрепа на Русия. По-късно тази информация беше потвърдена от разузнавателните служби на Южна Корея и Пентагона. Според оценките на Украйна числеността на прехвърлените севернокорейски военни може да достигне 12 хиляди души, като те са използвани и за контранастъпление в Курска област, частично контролирана от Въоръжените сили на Украйна от август тази година. В социалните мрежи се появиха видеа на ранени и убити севернокорейски войници в Курска област.
Съветникът по националната сигурност на Южна Корея Син Вон Сик през ноември твърдеше, че в замяна на военната помощ Русия е предоставила на КНДР зенитни ракети и системи за противовъздушна отбрана. Адмирал Самюел Папаро, ръководител на Индо-Тихоокеанското командване на САЩ, заяви, че Пхенян ще получи от Москва изтребители МиГ-29 и Су-27.
Сътрудничеството между Русия и КНДР се задълбочи след визитата на Путин в Пхенян това лято. Тогава той и Ким Чен Ун подписаха споразумение за стратегическо партньорство, една от клаузите на което задължава страните да си оказват военна помощ в случай на нападение.