Според данните на индустриалното свиневъдство, в засегнатите от африканската чума свинекомплекси работят около 20 000 души. За сега все още една част от работодателите смятат да задържат работещите, не се знае колко от тях ще бъдат освободени.
Това заяви в студиото на "Сутрешен блок"на БНТ Светла Василева, председател на федерацията на независимите синдикати от земеделието към КНСБ.
"За съжаление, каквото и да е положението, една част от тези 20 000 работещи, сигурно ще останат без работа. Което означава, че ще са без социално и здравно осигуряване. В зависимост как са осигурявани, ще отидат в бюрото по труда", допълни тя.
Все пак Василева уточни, че засега няма данни за уволнени или съкратени хора от заразените ферми.
Същевременно БНТ съобщи също така, че преди дни собствениците на най-голямата свинеферма в Русенско - тази в село Бръшлен са внесли в Бюрото по труда в Русе уведомления за масово уволнение от свинекомплекса. Процедурата е по чл.130 от Кодекса на труда. За да влезе в сила обаче трябва в Бюрото по труда да се получи списък със съкратените и основанието, съобщиха от Бюрото.
Д-р Христо Стойков, изп.-директор на свинекомплекса в Бръшлен обаче твърди, че няма да има съкращения.
"Няма да освобождаваме хора. Туй, че сме депозирали някакъв срок да върви.. защото, реално погледнато, по Кодекс ние трябва да пуснем някакъв срок. Но не сме казали, че ще съкращаваме. Просто в момента държавата не знае какво да прави. Животните трябва да се унищожат, фирмата трябва да се почисти, да се дезинфекцира. Държавата няма ресурс да го направи това. Фермата ще работи, ще зареди, хората ще работят и ще стъпим пак на пазара", каза Стойков.
Но все още не е ясно как държавата ще обезщети производителите, чиито прасета за избити заради чумата. Стопанинът на първата засегната въобще в България ферма - тази в село Николово, Русенско, заяви пред БНТ, че само са му казали, че ще има компенсация, след което на 26 юли са избили всичките 118 животни.
"Беше казано, че ще компенсират, но с колко - не зная", каза Емил Димитров.