Кметът на Благоевград Румен Томов е против предложението на комисия от общински съветници за пълно затваряне на града, стана ясно от негов извънреден брифинг в четвъртък по обед. Успоредно с това се разбра, че самата идея за локдаун е била плод на политическа интрига. От самия старт на мандата си Томов, който на местните избори бе подкрепен от БСП, има проблем със съвета, тоест не може да сформира твърдо мнозинство, с което да работи.
Идеята за локдаун се появи в сряда от новосформирана комисия за борба с COVID-19 към общинския съвет. Още на първото си заседание тя настоя за затваряне за три седмици на всички учреждения с изключение на аптеки, хранителни магазини, държавни и общински ведомства, бензиностанции и банки. Поиска вечерен час за всички ученици от 20:00 часа и се обяви се за разкриване на триажен кабинет. Успоредно с всичко това медиите бяха известени, че групата на ДПС ще дари апарат за кръвна плазма. Пред журналисти някои членове на комисията казаха, че кметът до момента е подценявал ситуацията. Така или иначе решенията се вземат не от тази комисия, а от общински кризисен щаб, в който Томов има решаваща дума. Самият начин на изява на комисията - скоростни идеи и свеждането им до медиите, въпреки че са само предложения, както и реклама на една от партиите, сочеха, че без свян покрай коронавируса се провокират страсти, които са далеч от здравеопазването. Самият Томов е присъствал на заседанието на комисията, но публична реакция от него не последва.
Ден по-късно той контрира на брифинг, че заболеваемостта в града не е по-различна от тази за областта, страната и София. И ако Благоевград следва да затваря, трябва да го направят и те. "Здравето преди всичко, но и бизнесът е важен. Това би нанесло непоправими последици. Хората ще останат без препитание. Всяко едно действие трябва да бъде много добре аргументирано", каза Томов пред журналисти. Той призова благоевградчани да спазват мерките и припомни тезата на вицепремиера Томислав Дончев, че трябва да се намери тънката линия на баланс между здравето и икономиката. Според Томов в региона са регистрирани доста заразени хора, защото е граничен с две други държави и се правят повече тестове, отколкото в страната.
Успоредно с това кметът публикува и позиция в социалните мрежи, в която разказа за политическите страсти, ползвайки остри думи: "Противопоставянето от страна на мнозинството в общински съвет заема застрашителни размери.
Дезинформацията, която се опитват да създадат,
цели да разруши доверието помежду ни. Вчера присъствах на заседание на комисията по здравеопазване, на която беше сформиран Консултативен съвет (Комисия за борба с COVID-19) към Общински съвет Благоевград, чийто състав припокрива изцяло състава на здравната комисия. Единственото различно в двете комисии е наименованието им. Правомощията, които имат и двете по отношение на налагането на задължителни противоепидемиологични мерки, също не се различават и те не притежават такива правомощия. Разпространеното прессъобщение от Общински съвет смятам за меко казано некоректно. Решението на комисията в частта за наложените като задължителни мерки – като необмислени и прибързани. Тази комисия, както и всяка друга, може да предлага на щаба само проекти за решения, а
не решения със задължителен за щаба характер.
Ние добре разбираме, че ситуацията е много сложна, а заразените са много. Важно е обаче да се знае, че ако Националният щаб, в който има безспорни специалисти и медици, не налага подобни крайни мерки, трябва и ние да изчакаме и да се съобразим с тяхната преценка. Нещо повече, за бизнеса и хората в Благоевград едно подобно затваряне ще бъде пагубно. Много хора ще останат без работа и респективно без доход, бизнесът няма да се справи с още една пауза, която ще нанесе тежък икономически удар. Хората трябва да спазват дисциплина и да се съобразяват с мерките на Националния щаб, за да предпазят здравето си и това на близките си, но нямат нужда от допълнителни финансови притеснения. Ние и в община Благоевград, и в Общински съвет трябва да мислим
как да подпомогнем лекарите и болниците, това е приоритет в момента,
това е и единствената необходима мярка, за да помогнем на всички. Когато се взима такова кардинално решение следва то да почива на конкретни данни и задълбочен анализ, не са достатъчни само добрите намерения. Заболеваемостта в община Благоевград спрямо областта от началото на пандемията се движи с един процент, почти постоянен и ако мерките, които се предлагат бяха ефективни, то би следвало цялата област и държавата да бъдат затворени. Общинският кризисен щаб ще заседава на 25-и ноември и всички предложения направени от Комисия за борба с COVID-19 към Общински съвет ще бъдат представени и обсъдени".