Медия без
политическа реклама

Македонците продължават да наливат масло в огъня за Гоце Делчев

В нашите учебници революционерът ще остане македонец, категорични са историците в Скопие

16 Юни 2019
Паметника на Гоце Делчев в Борисовата градина в София
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Паметника на Гоце Делчев в Борисовата градина в София

Македонски историци продължават да наливат масло в спора за Гоце Делчев. "Ако българската страна настоява да се напише, че Гоце Делчев е български революционер, тогава няма да бъде постигнат резултат по този въпрос", казва пред скопското електронно издание МКД Драги Георгиев, директор на Института за национална история, цитиран от "Фокус". Георгиев е категоричен, че в македонските учебници Гоце Делчев ще остане македонски революционер и по никакъв начин няма да се приеме за българин.

Спорът спъва работата на съвместната комисия по исторически и образователни въпроси, създадена по силата на договора за добросъседство. България настоява Скопие да признае Гоце Делчев за българин и заплашва да спре да помага за членството на Северна македония в ЕС. Историкът Наташа Котлар също казва, че „апостолът на македонската революционна борба, Гоце Делчев, е македонска историческа личност и не може да се пазарите за него! Бораня, шампанско, зеле, има много на пазара, за тези зеленчуци се пазарете колкото искате ...!“

Непреодолима част от спора е и датата, на която се обсъжда да честваме паметта на Гоце Делчев. Северна Македония предлага това да е на 7 октомври, но българската страна категорично не е съгласна с това и го окачествява като гавра и провокация. На 7 октомври 1946 г. комунистическата власт предава тленните останки на революционера на Македония. "Поколения наред в Македония учат децата на откровени лъжи и фалшив национализъм, това няма как да бъде прието от наша страна. Повечето българи не са и чували датата 7 октомври – това е датата на едно от най-големите предателства в българската история, извършени от БКП – когато след 1944 г. под натиска на Сталин и Тито да признаят македонците като българи; и въпросната 1946 г. на 7 октомври това се е случило – няма как да честваме тази дата", каза по-рано през седмицата външният ни министър Екатерина Захариева.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?