Според министерството на туризма "най-често срещаните цени за ползване на чадъри и шезлонги по българските плажове не надхвърлят по 5 лв." Това обяви ведомството на Николина Ангелкова на официалния си сайт, след като вече седмица, най-вече в социалните мрежи, изобилства със съобщения за отлив на туристи и за много високи цени по Черноморието.
В съобщението се подчертава, че "при всички договори за концесии, сключени от министерството, е въведена специална клауза, която да стимулира по-ниски цени на плажните съоръжения. Тя предвижда предложената от кандидата цена на чадъри и шезлонги да е с 40% тежест при избора на стопанин на плажа".
Според министерството около 5 лв. "се движат цените, срещу които може да се наемат принадлежностите например на плажовете Крапец-север (част 3), къмпинг Добруджа, Каварна (част 3), Моби Дик, Чайка-север, Буните, Офицерски, Варна-централен, Козлука, Несебър-Стар град (обект под закрилата на ЮНЕСКО), Равда-НСА, Поморие-изток, Сарафово, Смокините-север, Аркутино, Бутамята и много други.
За доста от местата цените са напълно достъпни - например Бургас-северен 1,20 лв., Варна Кабакум–север, част 1 - 2 лв., Шкорпиловци-юг – 2 лв. и др. Най–ниската цена за чадър е обявена на къмпинг Нестинарка - 0.36 лв., за шезлонг - също.
Най-високата пък за чадър е на Перла - 25 лв., като за шезлонг там се плаща по 10 лв. , а цената за пакет от 2 шезлонга и чадър е 30 лв.
На някои плажове се предлагат комплекти (чадър и два шезлонга) при средна цена от 25,87 лв., а на други са само срещу храна или напитки. Много често концесионерите и наемателите обявяват и пакетни услуги и по този начин намаляват сумата за сянка. На единични плажове има и плажни съоръжения на по-високи цени като шатри например, но наемането им е само по желание на посетителите".
От министерството съобщават също така, че от 1 юни до 1 юли 2019 г. негови експерти са направили "пълна проверка на всички цени за плажни принадлежности по ивиците, с чиито стопани е подписало договори. В контрактите са посочени максималните им размери. Концесионерите и наемателите се задължават да не надвишават определената пределна цена за ползване на чадър и шезлонг за целия период на договора. Нарушението на тази клауза е основание за прекратяване на договора."
Освен това мобилните групи на министерството следели непрекъснато това изискване да се спазва и са безкомпромисни при нарушения. "Постоянно се инспектира и изпълнението на всички останали ангажименти по договорите – съотношението между платена и безплатна зона, необходим брой спасители, наличие на оборудван и действащ медицински пункт, почистване на плажа и пр.", твърди още министерството.
Днес пък Ангелкова ще проведе в Слънчев бряг работна среща с представители на туристическия бранш и с концесионери и наематели на морски плажове. Тя ще обсъди с тях "възможностите за насърчаване притока от туристи в активния сезон и развитието на морския туристически продукт на България, който се предлага в силно конкурентен регион".
Вчера министърката се срещна с кметовете на Бургас - Димитър Николов, и Варна - Иван Портних. Там пък са представени "разработени модели за подкрепа на организирания туризъм, чрез който да бъде увеличен притокът на още туристи за дестинация "България". Те са разработени от компанията "Ърст енд Янг" по поръчка на министерството.
"Приемането на подобни мерки би имало ключово значение за гарантиране на стабилен туристопоток в среда на изключителна конкуренция в региона и силна пазарна динамика", е зявила Ангелкова.
От "Ърст енд Янг" били разработили няколко варианта, "но и най-консервативният модел показва отличен ефект от мерките за стимулиране на организирания туризъм. Пилотният проект е подготвен след проучване на опита на конкурентни на България туристически държави, стана ясно на срещата. Мерките ще бъдат представени в края на август, идеята е пилотният проект да задейства първо по Черноморието, а след това обхватът му да се разшири", твърди Ангелкова.