Медия без
политическа реклама

НЗОК предложи невъзможни условия за направления на личните лекари

Тестове за COVID-19 да се издават при наличие на 4 симптома, както предлагат джипитата, е позицията и на здравния министър

05 Ноем. 2020Обновена
Илияна Кирилова

Личните лекари да издават направление за PCR тест за коронавирус при наличие на поне пет симптома на COVID-19 у пациента. Това предложиха снощи от НЗОК в свой проект на договор за изменение на националния рамков договор 2020-2022 г., изпратен до Българския лекарски съюз. Днес обаче от сдружението на общопрактикуващите лекари изразиха надежда, че здравият разум ще надделее и критериите ще бъдат намалени, примерно до 3 на брой.

Според предложението на НЗОК джипитата следва да могат да издават направление за тест, ако пациентът има поне 5 от следните симптоми - "новопоявила се температура; новопоявила се кашлица (предимно суха); новопоявила се силна отпадналост; новопоявила се загуба на вкус и/или обоняние; новопоявило се затруднено дишане или недостиг на въздух; миалгия; кислородно насищане по-малко от 92 на сто (или по-малко от 88 на сто за пациенти с хронична обструктивна белодробна болест) при извършване на пулсоксиметрия, ако има такава възможност".

Така написани обаче, критериите може и да не бъдат изпълнени в цялост - възможно е пациентът да няма един от тях (например загуба на обоняние), но пак да е в много тежко състояние, изискващо спешна лекарска намеса. Най-сериозно възражение буди изискването за мерене на сатурацията (процентът кръв, обогатена с кислород в тъканите), което пациентите няма как да си направят сами, освен ако не си купят подобен уред - пулсоксиметър. Такива уреди се продават на цена от 40-50 лв., но професионалните са над 200-300 лв. Другият вариант е отново да отидат до личния лекар или до лечебно заведени, където да им бъде измерено кислородното насищане - нещо, което уж цели да се избегне.

На 150и октомври т.г. от Сдружението на общопрактикуващите лекари направиха свое предложение, в което предложиха условия, критерии и ред за назначаване на диагностични тестове за установяване на инфекция с COVID-19. Според тях тестове следва да се назначават само на хора с оплаквания, които биха могли да се отнасят към COVID-19, докато на карантинирани и поставени в изолация пациенти те следва да се назначават от РЗИ-тата, които са издали предписанието. Лекарите предложиха два варианта за критерии, по които да се издава направление за тест за коронавирус. Първият вариант е тестът да се назначава на всяко лице с поне един от следните симптоми - кашлица, треска, затруднено дишане, внезапна поява на аносмия (загуба на обоняние- бел.ред.) или на всички пациенти с рентгенологични данни за лезии, съвместими с COVID-19. Вторият вариант, който според лекари е по-удачен, но подлежи на обсъждане, е първоначален тест да се прави на пациент с поне 4 от изброените симптоми - новопоявила се температура, новопоявила се кашлица, предимно суха, новопоявила се отпадналост, загуба на вкус и обоняние, затруднено дишане или недостиг на въздух, миалгия, кислородно насищане по малко от 92% или по-малко от 88%, ако пациентът е с ХОББ.

Днес, на редовния брифинг, здравният министър проф. Костадин Ангелов изчете дословно двата предложени от лекарите варианта в писмото им до него. По думите му той и лекарите са се обединили около втория вариант като по-удачен, като по думите му на него може да се направи "копипейст" (да се препише-бел.ред.) и той директно да се запише в проекта на договор за промяна на НРД.

Днес от сдружението изразиха несъгласие с предложените от НЗОК критерии, тъй като според тях те само ще усложнят ситуацията. "Когато в края на август предлагахме да се назначава PCR по критерии, идеята беше те да са четири, като изрично беше отбелязано, че това подлежи на обсъждане, тъй като ситуацията се променя. Ситуацията наистина се промени, тъй като сега вече имаме и така наречените бързи, антигенни тестове, които имат до 90 процента точност, като PCR тестовете. Те са по-евтини, не изискват специално оборудване. Така че трябва да се преосмислят тези критерии и да са два или най-много три". Това заяви д-р Любомир Киров председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари пред Нова Телевизия. Той препоръча в новите условия да се използват антигенни тестове, а PCR теста да се използва, когато антигенният тест е отрицателен, но пациентът продължава да има оплаквания или се влошава.

"Мисля, че тези критерии ще бъдат променени и разумът ще надделее. Целта е хората, които са инфектирани, да бъдат изолирани и да си останат вкъщи максимално късно. Има разлика да получиш резултат след 20 минути, а не след две денонощия. Каква е целта на НЗОК с увеличаването на броя на критериите, не мога да кажа, но ако това е пестене на пари… може по-късно това да ни излезе скъпо", категоричен бе д-р Киров.

Не е ясно кога НЗОК и джипитата ще се споразумеят и дали ще спазят срока, който обяви здравния министър проф. Костадин Ангелов за издаване на направления за тестове от личните лекари. Последно той заяви, че техническото изпитване на издаването на талони по електронен път ще завърши в края на тази седмица и от другата, т.е. от 9-ти ноември това би следвало да е факт. Освен това личните лекари искат направленията им да са за бързи тестове, а НЗОК предлага да са за PCR, каквито са нужни за карантиниране и издаване на болнични.

 

ЕС ПРЕПОРЪЧА МАСОВО ТЕСТВАНЕ НА НИВО ДЖИПИТА

Още в средата на октомври Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията издаде препоръки за активно включване на джипитата и звената за първична помощ в диагностиката на инфекцията. Ролята на общопрактикуващите лекари е важна, защото те имат основа роля в провеждането на тестове за откриване на вируса и проследяване на контактните. Джипитата могат да преценят кои пациенти да бъдат тествани и да инициират проследяване на контактни лица. В звената за първична помощ тестването следва да бъде максимално разширено и да включва всички или боолшинството от пациенти със симптоми, характерни за коронавирусната инфекция, особено през зимния сезон, пише в препоръките.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?