Медия без
политическа реклама

МЗ предлага нови изследвания в пакета на здравната каса

Важни тестове за рак и бъбречни заболявания ще се поемат догодина от бюджета

26 Ноем. 2024
Pixabay

Важни изследвания за рак и бъбречни заболявания ще бъдат поемани от здравната каса догодина, предвиждат промени в съответните наредби, предложени от здравното министерство. Това ще стане възможно и ако в бюджет 2025 бъдат заложени средства за допълнителните тестове.

Едното ново изследване в пакета на НЗОК ще е течно-базирано цитологично изследване на материал от шийката на матката. Това е по-съвременен метод на изследване от обичайно прилаганата у нас цитонамазка, тъй като позволява по-ранна и точна диагностика, обясняват в мотивите от МЗ. То не е евтино, а сега се плаща от пациентите - в мотивите е посочено, че пазарната му цена е 30-33 лв. С проекта на наредбата се предлага конвенционалната цитонамазка в профилактичните прегледи на жени на възраст 30-40 години да се замени с „течно-базирано цитологично изследване на материал от шийката на матката“.

Другото ново изследване е за определяне на албумин-креатининово отношение в урината и изчислена гломерулна филтрация (eGFR) в mL/min/1.73m2, които са важни показатели за оценка на бъбречната функция. Към настоящия момент в практиката се изследва основно креатинин, а това не е достатъчно информативен показател, тъй като зависи от различни фактори, посочват експертите. Прогресията на хроничното бъбречно заболяване протича безсимптомно и това е причина за късно диагностициране, ненавременна терапия и развитие на бъбречна недостатъчност, която налага диализа. Най-уязвими са пациентите със захарен диабет и/или артериална хипертония.

Сега в обхвата на профилактичните прегледи се предлага допълване на изследването на креатинин при лица от 20 до 65 години с изчисляване на гломерулна филтрация. При диспансерното наблюдение се предлага изследването на микроалбуминурия при лица със захарен диабет да се замени с „изследване на съотношение албумин/креатинин в урината – UACR. Изследването за креатинин при лица със захарен диабет и артериална хипертония пък ще се допълни с изчислена стойност на гломерулна филтрация (eGFR).

Една дълга битка на пациентите с онкологични заболявания и техните лекари може да се увенчае с успех, ако се приеме и третото предложение на МЗ - за включване на биомаркерна диагностика в пакета от изследвания за онкоболните. С промените в наредбата зе предлага включване на имуноцитохимично изследване на биоптат и за извършване на ДНК анализ при онкохематологични заболявания.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

профилактика, НЗОК

Още по темата