Опашки от желаещи да се ваксинират се извиха днес пред ВМА и "Пирогов" в столицата, както и в различни градове в цялата страна. Желаещите да поставят първа инжекция във ВМА се подредиха в редица, която стигна до отсрещния булевард (виж галерията). В страната хора се бяха наредили на опашки от ранни зори, като не навсякъде организацията по имунизирането мина гладко. Надвечер здравният министър разпореди ваксинацията да се провежда целодневно - през уикенда, следобяд - по време на работната седмица, както и денонощно при необходимост - в лечебните заведения в областните градове.
И директорът на ВМА - проф. Венцислав Мутафчийски, и този на "Пирогов" - проф. Асен Балтов, обещаха, че нито един желаещ за ваксинация няма да бъде върнат. Те подчертаха, че болниците имат достатъчно количества от препарата на AstraZeneca, с който става масовата ваксинация.
По инфромация на Би Ти Ви в резултат на масовата ваксинация днес до 17 ч. са имунизирани 8040 души, а до 19 ч. - още 1200 човека (при 4000 вакиснирани за последното денонощие). Здравният министър пък отчете средно по около 1500 поставяни дози на час в страната.
От ВМА съобщиха, че са ваксинирали 1162 души с препарата на „Астра Зенека” само през днешния неделен ден. Общо за двата почивни дни първа доза от ваксината срещу COVID-19 са получили близо 1900 човека.
Ваксинирането в България се извършва в 318 кабинета, но където се образуват опашки до късните часове, може да бъдат отворени и денонощни кабинети, заяви днес министърът на здравеопазването Костадин Ангелов на брифинг пред Александровска болница в столицата. Той каза, че ваксинацията е свободна за всеки желаещ, независимо от здравния му статус. Няма да бъдат връщани и чужди граждани, пребиваващи у нас.
"В понеделник ще бъдат увеличени ваксинационните места с още 4 тук в Александровска болница. Опашките са много в страната. Обмисляме от утре да продължават зелените коридори, ще дадем указания към РЗИ. Имаме достатъчно количество ваксини. Благодаря на хората, които повярваха в науката", заяви той.
Първият денонощен кабинет за ваксинации в България заработи в двора на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. Това е решило ръководството на болницата. В него днес до 19 ч. бяха преминали 150 човека.
Директорът на УМБАЛ "Александровска" проф. Богов пък обяви, че е болницата е готова да пусне мобилни ваксинационни екипи.
Министър Ангелов коментира и желанието на гражданите да избират ваксина, а не да се задоволяват само с наличната "Астра Зенека": "Има различни мнения, които говорят, че ваксината на Оксфорд дава по-слаби резултати, това не е така. Тя предпазва 100% от развитие на тежко заболяване".
От понеделник в кампанията се включват и личните лекари, съобщи в Пловдив държавният здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев, цитиран от БГНЕС. "През март очакваме половин милион дози от всички ваксини. Очаква се одобрение на ваксината на "Янсен", което още повече ще облекчи процеса", каза Кунчев, който се срещна с областния кризисен щаб за борба с коронавируса в Пловдив.
По-късно днес от МЗ разпространиха прессъобщение, от което става ясно, че министърът на здравеопазването е изпратил писмо до 28-те регионални инспекции в страната, в което е разпоредил да се създаде необходимата организация, която да даде възможност ваксини да се поставят във временни имунизационни пунктове в лечебните заведения и от РЗИ, както следва - целодневно през почивните дни (събота и неделя), в следобедните часове на работната седмица (от понеделник до петък), както и при необходимост - денонощно, в лечебните заведения в областните градове.
МВР ще оказва съдействие на регионалните здравни инспекции при транспортирането и снабдяването с ваксини срещу COVID-19. За създадената организация, реда и начина на записване на желаещите да бъдат имунизирани лица, населението ще бъде уведомявано чрез средствата за масово осведомяване на регионално ниво. Допълнителни въпроси относно организацията и записването за ваксиниране желаещите могат да задават към съответната РЗИ, гласи съобщението на монистерството.
Не навсякъде организацията бе на ниво. Граждани коментираха, че са чакали по 2-3 часа, докато влязат в медицинския кабинет за ваксина. В Поморие например кабинетът в медицинския център, предзназначен за имунизация, отвори с два часа закъснение, предаде Би Ти Ви. Хората там отишли рано сутринта, без предварително записване. "Към г-н Борисов - когато се вземат такива решения, нека да оставят техническо време, за да се подготвим. Не може - особено събота и неделя, не може от днес за утре", коментира д-р Христина Атанасова, директор на медицинския център. По думите й обаче екипът й ще стои до късно, но ще имунизира всички желаещи. Във Враца пък "зеленият" коридор се оказал само за хора от изборната администрация, което е ядосало хората извън списъка.
СТРАНИЧНИ РЕАКЦИИ
"При над 110 000 направени имунизации до момента в Изпълнителната агенция по лекарствата са постъпили 153 съобщения за нежелани реакции. Голяма част са точно типични грипотподобни синтоми. Един единствен случай има на алергична реакция, която е овладяна в кабинета". Това заяви държавният здравен инспектор доктор Ангел Кунчев в Пловдив, цитиран от БНТ. Той сравни реакциите с тези при децата, които понякога след ваксина могат да вдигнат температура. Според него най-често срещаните грипоподобни симптоми са показател, че имунната система реагира, работи и създава антитела.
"Има логика преди имунизацията да се направи тест за антитела, но при хора прекарали Ковид. В тази връзка ще се раздадат на РЗИ-тата тестове, които показват количеството на антителата", посочи още Кунчев. Той обясни, че в цялата пловдивска област са разкрити 14 действащи кабинети, в които всеки желаещ ще може да бъде обслужен. Областният управител Дани Каназирева допълни, че от понеделник ще функционират 23 пункта на територията на областта - с три повече от обявеното от здравното министерство. За град Пловдив дежурни са 7 лечебни заведения, както и ваксинационния кабинет в РЗИ.
"Истината е, че от този уикенд влязохме в масовата част на кампанията. От понеделник в процеса на ваксинация се включват 4300 лични лекари", каза още държавният здравен инспектор. Според него вече е изчистен въпросът по документацията, която личните лекари трябва да попълват в информационната система, която прехвърля към системата на Ковид. Кунчев предупреди за зараждане на антиваксърски групи, които се записват за ваксинация и не отиват, с цел да компрометират процеса.
548 са новозаразените с коронавирус у нас през изтеклото денонощие при направени 5 696 теста, което е близо 10%, сочат данните на Единния информационен портал. Отново най-голям е броят на новите случаи на зараза в столицата – 196 души, следват области Пловдив- 43, Варна – 33, Бургас – 29.
От 26 462 активни случаи в болници се лекуват 3 846 заразени. 316 болни са настанени в отделения за интензивни грижи. Излекуваните са 160 души, а жертва на вируса са станали 18 души.
Ситуацията с високата заболеваемост от Covid-19 в Кюстендил е овладяна, обяви зам.-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова, цитирана от БНР. Утре областният кризисен щаб ще реши дали да отпаднат допълнителните мерки, сред които носенето на маски и на открито. 81 са пациентите до днес в двете Covid отделения на Районната болница, каза главният лекар на болницата д-р Александър Величков. "Имаме едно 12-годишно дете, което лежи при нас в Covid сектор на Детско отделение, а другите лежат в две Covid отделения и отделно лежат в реанимация пет човека интубирани. Възрастовата граница се движи от средна към възрастни и пределно възрастни хора", коментира той.
През изминалите 24 часа у нас са поставени нови 4 088 дози ваксини. От началото на ваксинационната кампания в страната са поставени 108 356 дози ваксина, а с по две дози са ваксинирани 26 923 души.
От днес започва масова ваксинация в още няколко града в страната, предаде БНР. В София се включват още пет лечебни заведения - ИСУЛ, Първа, Втора и Пета градска болница и болница "Софиямед".
В РЗИ Пловдив ще работят 2 кабинета за ваксинация като медицинските екипи ще дежурят от 9:00 до 16:00 часа. Не е необходимо желаещите да се записват предварително. В инициативата за осигуряването на „зелени коридори“ за ваксинация срещу COVID-19 днес се включва и пловдивската болница „Медлайн“. Кабинетът за имунизации ще работи от 10:00 часа. Ваксини ще се поставят и в болницата в Асеновград.
Днес областният управител на Пловдив Дани Каназирева коментира, че вчера е създадена организация с кметовете в областта, така че гражданите да имат достъп до ваксина възможно най-близо до дома си. Кабинетът в Карлово ще поеме и потока от община Сопот, в Раковски - от Брезово, в Хисаря - от Калояново, в Стамболийски - от Перущица и Кричим, в Асеновград - от Лъки и Куклен, в Пловдив - от Марица, Родопи и Съединение, а в Първомай - и от Садово. "Тези кабинети ще работят и събота и неделя, няма да има върнати хора. Отделно от това през седмицата ще работят всички 23 пункта на територията на областта. Паралелно с това личните лекари от вчера започнаха да получават ваксината и ще се включат от утре", увери Каназирева, цитирана от БНТ.
Масова ваксинация срещу COVID-19 започва и в Хасково. Ще работят три пункта - в сградата на РЗИ, в МБАЛ "Хасково" и болница "Хигия" от 9:00 до 12:00 часа.
Втори имунизационен кабинет отваря днес в Шумен заради големия интерес към ваксините. Той ще се намира в сградата на ДКЦ 1, позната на шуменци като Новата поликлиника. Така от 10:00 до 16:00 часа шуменци, които желаят да се ваксинират, ще могат да направят това както в новата поликлиника, така и в имунизационния кабинет на ул. „Цар Калоян“ № 1. Необходимо е желаещите да се ваксинират да носят документ за самоличност, а ако имат хронични заболявания и медицински документи.
Масова ваксинация започва и в Плевен от днес. Регионалната здравна инспекция получи 1970 дози от ваксината на "Астра Зенека", които са разпределени в девет имунизационни кабинета в лечебни заведения в областта. Изисква се предварително записване за имунизацията. Телефоните, на които всеки желаещ трябва да се запише, са публикувани на сайта на РЗИ. Това се налага, за да може да бъдат групирани хора за брой флакони, обясни д-р Илиян Минчев, директор на Регионалната здравна инспекция.
Имунизационни кабинети в неделя ще работят в УМБАЛ " Георги Странски", УМБАЛ "Св. Марина", МБАЛ "Св. Панталеймон", МБАЛ "Левски", МБАЛ "Белене", МБАЛ "Кнежа", МБАЛ "Гулянци" и в ДКЦ Червен бряг.
Дежурен кабинет за всички, които желаят да се ваксинират ще работи в Регионалната здравна инспекция във Враца. Зелен коридор за имунизация ще има и в Диагностично - консултативния център в сградата на областната болница и в медицински център "Евромед".
В неделя започва масовото ваксиниране и в област Перник, съобщи областният управител Емил Костадинов. Имунизациите ще започнат в 10:00 часа в разкрития имунизационен кабинет в Регионалната здравна инспекция и в 10:30 часа в ДКЦ 1 в Перник. От понеделник желаещите ще могат да се ваксинират и в имунизационния кабинет в МБАЛ „Рахила Ангелова”.
Пунктове за ваксиниране ще бъдат открити още в болниците в Карнобат и Поморие, както и в медицински центрове в Айтос, Слънчев бряг и Царево.