Страните от НАТО трябва да наложат оръжейно ембарго срещу Турция, заяви австрийският външен министър Александър Шаленберг. „Очакваме единна позиция на ЕС по отношение на тази операция, както и по отношение на износа на оръжие, предадоха агенциите. Смятам, че трябва да има ясен сигнал от страните от НАТО до партньора им Турция", категоричен бе първият дипломат на Виена пред репортери. Според него Австрия все още се застъпва за преустановяване на преговорите за присъединяването на Турция към ЕС. В същото време министърът призова Брюксел да не се поддава на изнудването на Анкара, която заплаши да отвори границите за бежанците към Европа.
От своя страна министърът на външните работи на Люксембург Жан Аселборн добави, че операцията в Анкара, след споразумение за сътрудничество между кюрдите и Дамаск, застрашава сигурността на държавите от НАТО. „Турция е член на НАТО, но от днес сутринта има споразумение между кюрдите и силите на президента на Сирия. Член пети на Вашингтонския договор гласи, че ако една страна [от НАТО] бъде нападната, други държави трябва да й помогнат. Представете си дали Сирия или нейните съюзници" [Русия и Иран] отговорят и нападнат Турция. Това е заплаха за сигурността на НАТО", подчерта Аселборн. Той подчерта, че за ЕС „е много трудно да разбере действията на Турция". „Турция възнамерява да прочисти зона с ширина 500 км и дълбочина 30 км в сирийска територия, защото според Анкара тя е пълна с терористи. Първо трябва да кажем категорично, че Турция никога не е била подлагана на терористични атаки от страна на Сирия. Тази операция трябва да бъде категорично осъдена. Европа днес трябва да бъде обединена и солидарна", отбеляза външният министър на Люксембург
Турският президент Реджеп Ердоган нападна НАТО за това, че не оказва на Турция поддръжка в борбата с "терористи". "С нас ли сте или с терористите. Не дават отговор", каза Ердоган, позовавайки се на член 5 от Северноатлантическия договор, според който атака срещу една страна от алианса е атака срещу всички. Турция смята сирийските Отряди за народа защита за разклонение на Кюрдската работническа партия (ПКК), призната в ЕС и САЩ за терористична организация.
Сирийската армия започна предислоциране на части към северните райони на страната, където Турция провежда операция срещу кюрдите, предаде Би Би Си. Сирийските демократични сили, в които преобладават кюрдските формирования, заявиха, че са постигнали споразумение с Дамаск, по силата на което войските на Асад ще се разположат по границата с Турция. До решението се е стигнало след като американските военни започнаха да се изтеглят от контролираната от кюрдите територия по разпореждане на президента Доналд Тръмп.В досегашните военни действия кюрдите не са влизали в сражения с армията на Асад.
Междувременно ситуацията коментираха и Анкара и Москва - съюзник на Сирия и официален участник във войната на страната на Асад, откакто президентът покани руски войски да се сражават през 2015 г. и те обърнаха хода на конфликта. Прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от РИА "Новости", заяви, че в президентството дори не искат "и да си помислят за такъв вариант" като сблъсък между руски и турски сили. "Затова има немалко връзки между нашите военни, за които вече съм говорил." Попитан дали Турция не трябва да напусне Сирия, като се има предвид, че целта (поражение за кюрдите) е изпълнена, Песков каза, че не може да отговори: "това могат да кажат само военните".
Турският президент каза, че Русия е реагирала положително на идеята за операцията. Коментирайки плановете си за завземане на град Кобане (кюрдското име на Айн ал Араб, където кюрдите се сражаваха с "Ислямска държава" преди години), той каза, че по дипломатически канали е установено одобрението на руската страна и че се водят преговори с Москва "на военно и дипломатическо ниво", предава в. "Хюриет". Недалеч от Кобане (както и от Тел Абяд, един от градовете, край които започна турската операция и които сега според Анкара са под неин контрол) е и Айн Иса, където според съобщенията в медиите вече има сирийски сили на Дамск. Турция освен това смята да осигури безопасен вход в Манбидж за сирийската армия. Това е град с предимно арабско население, който бе под кюрдски контрол, но според сделка между Вашингтон и Анкара отпреди месеци трябваше да бъде "освободен от бойци" без влизане на турски сили. Ердоган настоя, че турски контингент няма да влиза в града, както е било условието на сделката. Източници на британския в. "Гардиън" в Сирийската национална армия (бунтовници, подкрепяни от Турция) междувременно твърдят, че турските сили обстрелват Манбидж и Айн Иса, а бойци, сражаващи се на страната на Анкара, отказват да допуснат вторият град да падне в ръцете на режима.
Преди започването на турската операция президентът на САЩ Доналд Тръмп взе решение да изтегли американските военни от региона, изоставяйки кюрдите, които бяха съюзници на Вашингтон. Решението му предизвика бурни реакции на недоволство както сред демократите, така и сред републиканците, а кюрдите го определиха като "нож в гърба". На 12 октомври един от кюрдските генерали - Мазлум Кобани Абди, се обърна към САЩ, като заяви, че ако американските военни се изтеглят, кюрдите ще се опитат да се споразумеят с Русия. Кюрдски лидери са се срещнали с представители на Асад в базата "Хмеймим", където е базирана руската авиация. „Има и сериозен проблем с чуждестранни ислямисти. Преди това те бяха на сигурно място - зад решетките, в ръцете на кюрдите. Днес те се разпръснаха из цялата страна, говорим за стотици бойци, много от които може да се опитат да се върнат в Европа", подчерта люксембургският политик.