Кризата във видинската болница "Св. Петка" отново се задълбочава. Петима лекари от неврологичното отделение са подали молби за напускане. Завеждащият на отделението д-р Ангел Петров обясни пред БНР, че причина за оставките на медиците е неравномерното заплащане в отделенията. "Не може един ушен лекар с 6 легла да взима 2400 лева, а шеф на отделение - 1280," посочи той. От управата на здравното заведение засега не коментират.
От месеци в областната болница има протести заради финансови проблеми. Над 100 медицински сестри, рентгенолози и лаборанти вече обявиха, че напускат. В началото на месеца оставки подадоха и шестима лекари.
Основните аргументи на напускащите са унизителното заплащане и недостигът на кадри. Според тях решенията на проблема са изчерпани въпреки опитите на МЗ за намеса. Първоначално здравният министър Кирил Ананиев обяви, че ще преструктурира болниците в Северозападна България, като запази само добре работещите отделения във Видин, Враца и Монтана. След протести обаче се отказа от това намерение. Последните обещания на министерството са да се работи за "стабилизиране на определени структури, така че те да оказват качествена и навременна помощ на населението".
За Видин МЗ смята, че "основният проблем са кадрите". Затова е поставена цел да се подсили и мотивира медицинският персонал. "По този начин лечебното заведение ще може да извършва по-голям обем дейности, а това ще доведе до увеличаване на приходите и възнагражденията", смятат от ведомството.
Във Враца последно "няма да се закриват отделения, а дори се предвижда откриването на две нови – за инвазивна кардиология и съдова хирургия", като така ще се увеличат приходите на болницата. Тъй като това лечебно заведение е с постоянни запори заради дългове, "се водят интензивни разговори с всички банки в страната, за да може да се рефинансират задълженията".
В Монтана пък от самото начало беше ясно, че проблеми няма - нито дългове, нито липса на персонал, затова "не се предвиждат структурни промени".