Учени от Тексаския университет са открили общо 285 нови мутации на SARS-CoV-2, една от които може да го направи още по-смъмртоносен. Изследването на екипа е описано в изданието на Американското общество по микробиология.
Според данните, по време на първата вълна на пандемията, мутацията D614G, която влияе на S-протеина е била фиксирана при 71 пациенти, заразени с COVID-19 в 7-милионния Хюстън. При втората вълна тази мутация вече е при 99.9% от заразените.
Екипът от Тексаския университет е изучавал различните генетични варианти на S-протеина във вируса, за да определи неговата стбилност. Те изясняват, че D614G не влияе на патогенността на коронавируса, но са открили източници на естествен подбор, което сочи за по-голяма приспособяемост на вируса. Във връзка с това учените стигат до извода, че D614G по-скоро увеличава заразността на SARS-CoV-2.
Освен това лабораторните експерименти показват, че поне една от новите мутации, позволява на коронавируса да избегне неутрализиращите антитела, които хората си изработват по естествен начин при борбата си с инфекцията. Според екипа, тази особеност може да позволи на вариациите на вируса да "излъжат" имунната система.
В рамките на изследването са били открити общо 285 различни мутации на коронавируса, макар повечето от тях да не оказват значително влияние на тежестта на протичане на заболяването и не показват способност да "заобиколят" ваксините от първо поколение, както и терапевтичните препарати.