САЩ засега нямат защита от руските крилати ракети, които нарушават Договора за ликвидация на ракетите със среден и малък обсег (ДРСМО), заяви във вторник посланикът на САЩ в НАТО Кей Бейли Хътчисън в Брюксел, предава руската агенция EA Daily, цитирана от Фокус.
Заявлението прозвуча в навечерието на срещата на министрите на отбраната от страните-членки на НАТО на 26-27 юни.
„В момента нямаме системи за защита от тези ракети, но ще искаме отговор за нарушенията на Русия на ДРСМО, конкретно в сферата на новите разработки“, заяви тя. Вероятно става дума за последните демонстрации от страна на Русия, включително и с показването на хиперзвуково оръжие.
По думите на Хътчисън, САЩ разучават възможен отговор на прекратяването на действието на ДРСМО в сферата на конвенционалните оръжия.
„Русия все още има пет седмици, за да се върне към спазване на договор, но, ако тя не направи това, разглеждаме няколко варианта как да реагираме и обсъждаме този въпрос с нашите европейски партньори по НАТО“, съобщи дипломатът. „Разбира се, става въпрос за няколко варианта с използване на обикновено оръжие“.
САЩ обявиха, че излизат от ДРСМО на 2 февруари тази година. След това започна да тече шестмесечен преходен период, в рамките на който договорът може да бъде спасен. На 4 март президентът на Русия Владимир Путин подписа указ за спиране на участието на Русия в договора от 1 март заради позицията на САЩ по този въпрос.
Русия ще предприеме компенсационни военни мерки в случай на материално въплъщение на заплахите на НАТО във връзка с Договора за ракети със среден и малък обсег (ДРСМО). Това съобщи заместник-министърът на външните работи на Руската федерация Сергей Рябков пред журналисти, предава TACC.
„Опитите да се изобрази онова, което се случва като военно-политически отговор на действията на Русия, са характерни за пропагандни действия с голям елемент на умишлена дезинформация на световното общество. Когато тези заплахи започнат да се материализират в материални стъпки, вероятно ще трябва да предприемем компенсаторни военни мерки", поясни Рябков.
„През последните години страните от Алианса за възприели идеология на двоен подход към отношенията с Русия: сдържане, съчетано с диалог по въпроси, в които страните от НАТО имат интерес да поддържат такъв… Без да декларираме това с подобни термини, ние ще последваме подобна линия. Ще сдържаме агресивните намерения на НАТО, ще маневрираме, много избирателно ще подходим към темите за диалог с Алианса, които членовете на тази организация насърчават", подчерта руският дипломат.
Рябков обяви, че интересът на Алианса към обсъждане на проблемите около Украйна в рамките на Съвета Русия-НАТО, съвсем не означава, че Москва ще бъде готова да направи това. Рябков каза също, че Русия изучава намеренията на НАТО във връзка с ДРСМО и е готова за всички възможности за развитие.
„Ще проучим какво ще направят държавите-членки на НАТО по тази тема [за мерките в Русия във връзка със ситуацията по ДРСМО] през следващите месеци. Ние сме готови за всякакви възможности, отговорност за евентуално усложнение на военно-политическата ситуация в евроатлантическия регион, разбира се, лежи на САЩ и техните съюзници. Те бяха тези, които следваха съзнателна линия, за да нарушат ДРСМО“, увери руският заместник-министър на външните работи.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви на 25 юни, че страните от Алианса могат да се споразумеят за поредица от мерки във връзка с излизането на Русия от ДРСМО. В допълнение, той отбеляза, че Руската федерация има още пет седмици, за да „ликвидира своите ракети, които нарушават разпоредбите на договора"