Американската агенция за международно развитие (USAID) в сътрудничество с 11 медии от Македония, Босна и Херцеговина, Косово, Сърбия и Черна гора представи програмата си "Противодействие на зловредното влияние на Кремъл", съобщи МИА.
Програмата е изготвена в съответствие с най-новите мерки за борба с "пропагандата и вредните действия на Русия", разказа изпълнителният директор на агенцията Марк Грийн. Разработена е в помощ на близките и по-далечните съседи на Русия с цел намаляване на енергийната и икономическата зависимост от Москва, борбата срещу руската дезинформация и пропаганда и предотвратяване на кибератаки. Според Грийн, Кремъл изразходва над 300 милиона долара годишно за телевизия РТ и информационния портал "Спутник", които излъчват на глобално ниво и на различни езици в рамките на "внимателно планирана стратегия за подкопаване на западните демократични ценности".
"Тези медии често се изказват клеветнически и провокативно спрямо съседните на Русия държави, а социалните мрежи са препълнени от хиляди платени от Кремъл групи, чиято цел е да разпространяват съдържанието на информация, която да създава неудобство, съмнение и скептицизъм към западните демократични институции", подчертава Грийн.
Той каза, че "режимът в Москва не е само авторитетна сила, която търси агресивно нови сфери за идеологическо влияние извън своите граници". "И в Европа, и в Азия целите на Кремъл са очевидни. Москва действа неумолимо, подкопавайки основите на икономическата либерализация в опит да спре демократичното развитие и да отслаби суверенитета на някои държави", смята директорът на USAID.
Програмата на агенцията за международно развитие се занимава основно с икономически мерки за намаляване на "историческата зависимост" от руските нефт и газ. Една от ключовите мерки в тази посока е оказването на съдействие на партньорските държави да се включат в успешно функциониращите местни и регионални енергийни пазари.
Агенцията развива вече такава дейност в Украйна и Молдова. Украйна, например, работи върху бъдещото си свързване с енергийните системи на Централна Европа. Благодарение на САЩ, износът на Молдова се пренасочва от Русия към ЕС, като в момента повече от 70% от износа на молдовски стоки се осъществява в рамките на ЕС, а само 16 % - в Русия.
От друга страна, помощта на USAID има политически характер, като в тясна координация с обществени организации и активисти се предлагат различни проекти за борба против корупцията.
Предлагаме на реформаторските лидери и гражданските сдружения различни начини за справяне с правителствените корупционни практики, които често биват използвани от агентите на Кремъл в интерес на Москва, съобщават от агенцията. USAID е похарчила 2,5 милиона долара помощ за оборудване срещу кибератаки по време на президентските избори в Украйна, върху която Москва се опитва да влияе. В Грузия подпомага инициатива на основата на онлайн доброволчески мрежи за идентификация и следене на антизападна дезинформация.
САЩ мобилизират Балканите срещу "зловредното влияние на Кремъл"
08 Юли 2019
Ако искате да подкрепите независимата и качествена журналистика в “Сега”,
можете да направите дарение през PayPal
можете да направите дарение през PayPal