Законът "Родченков", чиято цел е да криминализира употребата и разпространението на допинг в международния спорт, бе внесен за обсъждане в Конгреса на САЩ. В рядка проява на двупартийна подкрепа в американската законодателна система нормативният акт, кръстен на бившия шеф на московската антидопингова лаборатория, превърнал се в защитен свидетел и информатор на ФБР - Григорий Родченков, бе представен пред сената и камарата на представителите съвместно от демократа Шелдън Уайтхаус и републиканеца Роджър Уиклър. Сред вносителите бяха и двама конгресмени - Шейла Джаксън и Майкъл Бърджис.
Законопроектът предвижда криминални наказания за участие в "търговска схема за влияние върху голямо международно спортно състезание чрез забранени вещества и методи". Актът ще се прилага на всички международни спортни форуми, в които участват американски спортисти, както и в първенства, чиято организация се спонсорира от компании с бизнес в САЩ или пък правата им за ТВ излъчване са продадени на американска територия. С други думи - практически във всяко значимо спортно събитие на планетата.
Законът много наподобява т. нар. закон "Магнитски", даващ право на САЩ да санкционира чуждестранни лица, замесени в корупционна и престъпна дейност, най-вече руски граждани. Не е тайна, че както той, така и бъдещият закон "Родченков" е насочен главно срещу действията на Русия, обвинена в широка държавна схема за употреба на допинг в спорта. Всъщност, един от вносителите на законопроекта го декларира в прав текст.
"От опит знаем, че трябва да отговаряме със сила на лошото поведение на корпумпираното правителство на Русия - заяви сенатор Уайтхаус. - Всичко друго се приема от тяхна страна като окуражаване. Затова и реакциите на световната антидопингова агенция (WADA) и международния олимпийски комитет (МОК) спрямо руския допинг скандал са толкова безрезултатни. Сега е времето да създадем сурови наказания за мошеничествата на Русия и да пратим сигнал, че Русия и другите спонсори на държавно-контролирана измама не могат да използват корупцията като инструмент за външна политика."
Законът предвижда наказанията да включват глоби до $1 млн. и затвор до 10 години, в зависимост от провинението. Записано е още, че спортисти и други лица, които са станали "жертва на допинг конспирации", трябва да имат право на "задължително обезщетение за загубите, нанесени им от измамници и конспиратори".
В свое изявление американският адвокат на Родченков - Джим Уолдън, приветства внасянето на закона в Конгреса и нарече действието "забележителен акт на двупартийна смелост". "Чистите спортисти се нуждаят от нечия подкрепа - добави той. - След като WADA и МОК се доказаха като напълно неефективни да установят допинг измама, министерството на правосъдието на САЩ е добре подготвено да запълни тази празнота."
От МОК публично разкритикуваха подготвяния закон "Родченков", заявявайки, че той би поставил всички спортисти по света под действието на наказателния кодекс на САЩ.