Властите в Швеция забраниха събирания на повече от осем души на едно място като част от мерките срещу втората вълна от коронавирус. Те включват още и защитни мерки около домовете за възрастни хора и забрана за продажба на алкохол в ресторанти и барове след 22.00 ч. Така страната започва бавно да изоставя ''шведския модел'' за борба срещу заразата, който изключваше въвеждането на карантина, съобщава вестник ''Вашингтон поуст''.
"Това е ясен сигнал за всеки у нас относно мерките, които ще се прилагат в бъдеще," каза министър-председателят на Швеция Стефан Льовен по време на пресконференция в понеделник. ''Не ходете на фитнес, не ходете в библиотеката, не вечеряйте в ресоранти, не организираите партита“, каза той.
В петък Швеция регистрира почти 6000 нови случая на коронавирус в рамките на ден. Общият брой на инфекциите е близо 200 000 в страна с 10 милиона души. В столицата Стокхолм 1 на всеки 5 души е тестван положително, а официалният брой на положителните случаи може да се окаже много по-голям, ако се направят повече тестове. Хоспитализациите нарастват по-бързо в Швеция, отколкото в която и да е друга европейска държава, а смъртността на глава от населението е няколко пъти по-висока от тази на съседните Финландия, Дания и Норвегия.
Шведският водещ епидемиолог Андерс Тегнел прогнозира по-рано през годината, че до есента Швеция ще е натрупала по-високо ниво на имунитет от съседите си и че въздействието на втората вълна ''вероятно ще бъде доста ниско“. Въпреки че Тегнел твърди, че ''стадният имунитет“ никога не е бил цел за Швеция, той изглежда вярва, че относително леките мерки в страната ще й помогнат да издържи най-лошото от пандемията в дългосрочен план.
"Досегашната стратегията на Швеция се оказва драматичен провал", каза пред Financial Times Лена Айнхорн, шведски вирусолог и ярък противник на стратегията на Тенгел. ''Преди четири дни имахме осем пъти повече случаи на глава от населението от Финландия и три и половина пъти повече от Норвегия".
Тегнел обаче остава донякъде непреклонен. "Не, ние ще продължим по този път", каза той в петък пред ''Ройтерс''. Той също така заяви, че правителствата на други страни взимат пример от Швеция. ''Сега почти никой в Европа не затваря училищата'', каза той.
Германия
Хиляди хора са протестирали в сряда в Берлин заради мерките срещу коронавируса. Тъй като не са се съобразили с изискванията за маски и дистанция, полицията ги е разпръснала, съобщи АРД, цитирана от БГНЕС.
След сблъсъци със силите на реда, лидерът на протеста е обявил събирането за приключило. Демонстрантите обаче не са напуснали площада пред Бранденбургската врата и полицията е използвала водни оръдия и сълзотворен газ. Няколко човека са били арестувани.
Причината за протеста е гласуването на нов закон, който разширява правомощията на федералното здравно министерство по отношение въвеждането на ограничителни мерки при пандемия и регулира работата на бъдещите центрове за ваксиниране. Противниците му обвиняват правителството, че така се установява „корона диктатура“.
От няколко дни в социалните мрежи са се мобилизирали привърженици на мерките срещу коронавирусната пандемия, на конспиративните теории, антиваксъри и десни екстремисти за участие в протеста. Денят беше определен като „Деня Х“ и организаторите призоваваха за блокиране на парламента.
За да не се пречи на работата на депутатите, полицията е поставила ограждения около Бундестага.
Белгия
Вечерният час във Валония и регион Брюксел ще бъде удължен до 13-ти декември, съобщиха белгийски медии, цитирани от БНР. Той бе въведен от властите на 24 октомври до 19 ноември и се отнася за времето от 22 до 6 ч. като средство за борба срещу разпространението на коронавируса.
Управителите на 5-те провинции във Валония вече са подписали указа за удължаването му. Ръководителят на регион Брюксел ще официализира решението сутринта на 19 ноември.
САЩ
Администрацията по храните и лекарствата в САЩ одобри комплект за тестване за коронавирус в домашни условия за хора над 14 години. Тестът може да се купи само по лекарско предписание и дава резултати след 30 минути. Той е разработен от фармацевтичната компания "Lucira Health". Потребителите сами вземат проба с назален тампон, след което поставят пробата в малък флакон, който се поставя в устройство. След 30 минути дисплеят на устройството показва резултата. Планира се цената на теста да е по-малко от 50 долара.
Турция
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви въвеждането на полицейски час в страната от 20.00 до 10.00 часа, а ресторантите ще преминат към услуга за доставки по домовете, предаде БГНЕС. Последната вълна от ограничения в Турция включва и затварянето на всички кина и ограничено работно време за повечето магазини и търговски центрове. Основните училища ще преминат към дистанционно обучение, което ще трае до края на годината.
“Изправени сме пред сериозна ситуация. Броят на инфектираните и смъртните случаи достигна сериозно ниво, така че трябва да бъдем по-внимателни'', заяви Ердоган.
Нацията от 83 милиона души днес съобщи за 103 нови смъртни случая от COVID-19 – за първи път дневният брой надхвърля 100 от 25 април.
Сърбия
Нови ограничения влязоха в сила в Сърбия. Всички магазини, кафенета и сервизни центрове ще бъдат затворени до сутринта, а глобите за неспазване на мерките бяха увеличени.
Сърбия регистрира почти 5000 заразени с коронавирус и 24 починали за денонощие.
Общият брой на заразените хора от началото на пандемията е достигнал 92 375, при 1054 смъртни случая, предава БГНЕС.
Унгария
Унгария удължава до 8 февруари извънредното положение, с което бяха въведени частични мерки за блокиране, предаде АФП. Мерките включват вечерен час между 20.00 и 5.00 ч. сутринта, забрана за събирания, задължително носене на маски на обществени места и онлайн обучение за гимназии и университети.
Днес са регистрирани над 4 200 нови инфекции сред 9,8-милионното население на страната, като 7 499 пациенти с коронавирус са в болница, включително 581 на вентилатори.