Медия без
политическа реклама

Силистра, Видин и Сливен са с най-малко ваксинирани срещу COVID-19

Проф. Кантарджиев: При 25 имунизирани е спасен един човешки живот

13 Юли 2021Обновена
Илияна Кирилова

На фона на забавяне на темпото на ваксинация в цялата страна данните за интереса към ваксините в някои области на страната са направо плачевни. В 16 области българите със завършен цикъл на ваксинация не надхвърлят 10%, сочат поискани от „Сега“ данни от министерство на здравеопазването към 6 юли. С най-малко ваксинирани може да се „похвали“ област Силистра – 7,6% от населението е със завършен цикъл на ваксинация.

В класацията по най-нисък интерес следват Видин и Сливен – с 8,4%  и 8,5% дял на ваксинираното население. Най-висок е делът на защитените с пълен цикъл на ваксинация в София град - 231 233 ваксинирани или 17,7% от населението. Това е единствената Регионална здравна инспекция, която отчита дял на напълно ваксинираните над 15% от общото население.

От предоставените от МЗ данни става ясно, че интересът към последната по време одобрена ваксина, която обаче е еднодозова – тази на Янсен, е относително висок. Въпреки късното й навлизане, ваксината е предпочетена от 39 933-ма българи. С Moderna през пълен цикъл на ваксинация са минали 102 367 души, две дози от ваксината на „АстраЗенека“ имат 211 371 души, с ваксината на „Пфайзер/БиоНТех“ са ваксинирани 456 848 лица.

От данните, които МЗ обявява ежедневно на сайта си, не става ясно натрупването на броя ваксинирани лица по видове ваксини, няма данни и за напълно ваксинираните. МЗ осигурява информация за общ брой поставени ваксини и хора, минали през втора доза, но след въвеждането на еднодозова ваксина с данните е трудно да се работи.

КАМПАНИЯ

Въпреки ниския интерес към ваксините от МЗ считат, че са направили всичко възможно за осигуряване на достъп до тях. Оттам отричат кампанията за популяризиране на ваксинацията да тече само през медиите, и твърдят, че жителите на малки и отдалечени населени места нямат ограничен достъп. "Всеки желаещ да се ваксинира има достъп до всяка от четирите разрешени от ЕС и прилагани у нас ваксини. Припомняме, че беше създадена организация, така че трудноподвижните хора да заявят ваксинация към РЗИ, откъдето да им бъде осигурен екип за имунизиране в мястото на живеене. В допълнение всеки желаещ да се имунизира български гражданин може да го направи както във ваксинационен пункт, в РЗИ, при ОПЛ, във временен имунизационен пункт, мобилен ваксинационен пункт“, изтъкват от МЗ.

В същото време на проведеното първо заседание на създадения от МЗ обществен съвет за популяризиране на ваксинацията от Главно мюфтийство се оплакаха, че въпреки липсата на негативни нагласи сред хората в общността до тях здравните власти просто не са достигнали. Други религиозни общности обясниха, че се сблъскват с огромно недоверие, особено в ромската общност. За да се стигне до нея, МЗ разчита на здравните медиатори. За пенсионерите от ведомството били разработили разяснителни материали, които в тираж от 300 000 броя да достигнат до възрастните.

ПРОТИВОРЕЧИВИ ПОСЛАНИЯ

"25 ваксинирани българи - спасен един човешки живот. Това трябваше да стане с личния пример на лекарите," коментира във вторник  проф. Тодор Кантарджиев пред БНТ.

Според него има отлив от желанието за ваксиниране, защото хората са получили противоречиви послания. "Като дойде и управлява ваксинационния процес един човек, който само преди няколко месеца е казал, че ваксините са вредни, че водят до смърт, когато много активно се е изказвал против ваксините и изведнъж започне да казва: айде да се ваксинирате, освен това приказва, че досега нищо не е направено...", коментира той.

По думите му ако нищо не е било направено, смъртността е щяла да бъде 4-5 пъти по-голяма. "Ако 2020 година нямаше мерки през пролетта, имахме по 5000 души болни, както есента на 2020 и пролетта на 2021 г., това щеше да е колапс на системата на здравеопазването. Само че дойдоха едни: казаха "тия нищо не направиха" и се чудят сега хората, че са объркани и не се ваксинират, ами чудесно", заключи проф. Кантарджиев.

Той обясни, че планът на здравното министерство преди 5-6 месеца е бил да се правят по 40-50 000 ваксини.

Според него три пъти по-малко ваксини се поставят на ден спрямо възможностите на системата и остане ли неваксинирана голяма част от населението, епидемичното разпространение ще се прояви в есенните месеци.

Тодор Кантарджиев заяви, че среднотежко преболедувалите и два пъти ваксинираните нямат нужда от трета игла за повишаване на имунитета. "Ако вирусът мутира и се получи нова генетична линия на нов вариант, на който ваксините действат по-слабо, България има договор 2022-2023 г. и ще ни бъде доставена ваксина, модифицирана по новия мутирал вариант. Много е малка вероятността да се случи, но обществото трябва да е подготвено, винаги съм казвал истината на обществото", каза Кантарджиев.

Последвайте ни и в google news бутон