Медия без
политическа реклама

Симеон II: Независимостта е относителна

Една парламентарна монархия е най-демократичното управление, казва бившият премиер

22 Септ. 2019
БГНЕС

Независимостта е относителна в световния контекст, а членството на България в различни съюзи, дори в НАТО, не бива да се политизира. Това заяви в неделя пред Нова тв Симеон II.

Той взе отношение и към реакцията на външното ни министерство за изложбата на руското посолство, посветена на 9 септември. Тя стана повод отново да се раздели обществото на тема - освободителка или не е Русия.

„Страната си има идентичност от векове. Въпросът е човек да се съобразява с действителността и да разбере, че независимост в пълния смисъл е невъзможна за никого, дори за най-великите държави и сили. Въпрос и на хармония”, заяви Симеон II.

Той обясни, че не е виждал дядо си Фердинанд I, който обявява Независимостта на България. „По стечение на обстоятелствата ние бяхме в Египет, той в Кобург. Майка ми се притесняваше да отидем до Кобург, защото беше близо до ГДР. Но кореспондирахме много официално по някой празник”, разказа той.

Симеон II коментира и днешната политическа ситуация. Относно договора за добросъседство със Северна Македония, той заяви, че е „за” добросъседство и „за” нормалните отношения.

По време на управлението му като министър-председател, страната ни стана член на НАТО. „Не бива да се политизира и НАТО. Тук е въпрос на обща воля на дадени страни, където сме усетили, че ни е мястото”, заяви Симеон II. „Много хора възприемат, че щом сме в НАТО и НАТО е до гроб. Това не е сериозно. Не става въпрос за това. Но трябва да се балансира, докъдето има интерес. Не бива да се абсолютизира и да се превръща в нещо политическо, което да е фактор за раздор с други страни. Това е съвсем погрешно”.

За изложбата, посветена на 9 септември, Симеон II каза: „Наясно сме какво е било в края на Световната война, какво е настъпило, какви системи е имало. Ако със Съветския съюз е било да се освободим от нацизма - те го виждат по този начин. Ние може би сме го изпатили по друг начин. Защо да се акцентира върху това? Не го намирам за ползотворно. Когато станах премиер, имаше някои наши съграждани, които ми предложиха, внушиха, да се събори паметника на съветската армия. Тогава им казах, че ако всяко правителство или всеки режим се отнася така към миналото, няма да има нито Триумфалната арка, нито Пирамиди, нито нищо. Ако толкова ги дразни, да не го гледат, като минават оттам".

„Това, което е полезно за България, го чувствам като нещо естествено да го правя”, заяви Симеон II. Запитан дали има бъдеще монархията, той каза: „Имало е и монархии преди 3000 години, имало е диктатури, републики и всякакви режими. Една парламентарна монархия мисля, че е най-демократичната система, но това си е мое мнение".

Относно развитието на България, той коментира: „Винаги може да е по-добре, но може и да е по-лошо. Мисля, че трябва да се съобразяваме с действителността и да не сме толкова черногледи. Да сме малко по-позитивни и с желание нещата да се оправят. А не да се оплакваме и да се чувстваме най-бедните”.

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?