На 22 септември се навършват 116 години от обявяването на България за независима държава.
На тази дата през 1908 г. българският княз Фердинанд прогласява независимостта на страната в църквата “Св. Четиридесет мъченици” в старопрестолната столица Търново. Българската държава е провъзгласена за царство, а княз Фердинанд приема титлата цар.
Така България отхвърля статута на васал на Османската империя, който е наложен на страната ни от Великите сили на Берлинския конгрес през 1878 г. Утвърждават се и резултатите от Съединението на Княжество България с Източна Румелия през 1885 г.
"Съединена и обединена, на днешния ден България поставя последния елемент в своята корона да бъде независима, суверенна и равноправна в семейството на европейския свят и да отвори пътищата на своето развитие", заяви председателят на парламента Рая Назарян пред журналисти във Велико Търново.
От правителството обявиха, че Независимостта е "огромно държавно постижение, забележителен български дипломатически успех и ярък исторически пример за стремежа на нашия народ към демокрация, просперитет и международно уважение".
"Този исторически акт ни завеща безценен урок, все така актуален и днес – отстояването на българските национални интереси, а не примирението и сляпото следване на чужда воля, е пътят за достойното развитие на България", каза президентът Румен Радев в поздрава си по случай празника.