ГЕРБ, БСП и ДПС са сигурни за следващия Европарламент, но към момента въпросът за крайния победител на изборите остава отворен, коментират от "Сова Харис" по повод политическите нагласи на избирателите.
В периода 8-13 май 2019 г. агенция "Сова Харис" е провела представително за пълнолетното население на страната проучване сред 1000 български граждани по метода на стандартизираното face-to-face интервю в дома на респондента. Проучването е реализирано със собствени средства.
Резултатите показват паритет между ГЕРБ и БСП, като управляващите имат минимален превес от 0.8%, което обаче е в рамките на статистическата грешка.
Социолозите очакват избирателната активност да е колкото на последните европейски избори - около 33%, въпреки че към момента 47% от анкетираните у нас заявяват, че ще отидат да гласуват. Ниска избирателна активност ще облагодетелства партии с твърд електорат като БСП и ДПС, а по-високата избирателна активност ще бъде благоприятна за партиите с по-голяма електорална периферия, отбелязват от агенцията.
Това проучване е поредното, което откроява потенциала на "Воля" да заеме мястото на четвърта политическа сила. Тази възможност се отваря благодарение на решението на "Обединени Патриоти" да се явят по отделно на изборите, както и противоборството между тях, коментират от "Сова Харис". "Вероятно за повишаване на авторитета й роля ще изиграе и присъединяването на партията към политическото семейство на Марин Льо Пен", допълват оттам.
За ГЕРБ и БСП може да се каже, че ще спечелят между 5 и 7 места в Европейския парламент, ДПС най-вероятно ще се вмести в интервала между 3 и 5. Един мандат при определени условия може да получи една от следните формации: Воля, ВМРО, Атака, Демократична България и Коалиция за България, прогнозират социолозите.
43.5% от анкетираните казват, че скандалът с апартаментите няма да се отрази на начина им на гласуване. 29.8% заявяват, че той ще ги накара да гласуват, а за 13.2% ефектът е обратният - ще ги накара да не гласуват. Само 7.8% казват, че скандалът ще ги накара да променят избора си. 63% не смятат, че оставките ще върнат доверието на избирателите в управляващите, а 21.5% са на противоположното мнение.
23.8% отговарят утвърдително на въпроса смятат ли, че възходът на националистическите движения в Европа ще допринесе за правилна посока на развитие на ЕС, а 42.4% не са съгласни с това твърдение. 29.9% от анкетираните смятат, че ГЕРБ най-добре ще защитава националния интерес в Европа, 21.8% възлагат тази надежда на БСП.