Организираните от ООН в Мадрид разговори за климата приключиха с компромис, но решения се очакват в края на следващата година. След две седмици обсъждания и допълнителни два дни за разговори изтощените представители на близо 200 държави постигнаха съгласие по основния въпрос- да се ограничи замърсяването с въглеродни емисии, предаде БНР.
Двигател на тази договореност е Европейският съюз, подкрепен от държави от Африка и Латинска Америка. До следващата конференция за климата, която ще се проведе в Глазгоу в края на 2020 година, всички страни трябва да представят ревизирана версия на ангажиментите си към намаляване на замърсяването и действията за опазването на околната среда.
Обобщението направи министърът на околната среда на Чили и председател на Конференцията в Мадрид Каролина Шмит: “Трудно е, но си заслужава. Надявам се, че целият усилен труд, който хвърлихме през последните две седмици, си струва“.
На този етап около 80 държави са ограничили замърсяването. Но при най-големите замърсители - САЩ, Бразилия, Индия и Китай досега не се отбелязва промяна в намеренията. Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че е "разочарован" от резултатите от голяма среща на върха на ООН по въпросите на климата. Той я назова "пропусната възможност" за справяне с кризата с глобалното затопляне. "Международната общност загуби важна възможност да покаже засилена амбиция за толерантност, адаптиране и финансиране на проекти за справяне с климатичната криза", обяви той, цитиран от БГНЕС.