Тази сутрин София се събуди затисната от тежък смог. Над допустимите нива са фините прахови частици още във Враца, Пловдив, Кюстендил, Ямбол, Свищов, сочат данните на платформата airbg.info.
От Столична община обаче отговориха, че не са налице условията за пускането на зелен билет от 1 лев. Това можело да се случи само при реализиране на превишение на ФПЧ 10 над 4 пъти допустимото, или над 200 мкг/м3, на поне две градски автоматични станции на средно денонощна норма. Въпросното условие засега не било налице според измервателните точки на Изпълнителната агенция по околната среда. От общината поясниха, че ще продължат да следят ситуацията. В същото време от повече от денонощие станциите на гражданската организация https://airsofia.info/ показват, че въздухът в София е в пъти по-мръсен от допустимото, като на много места концентрацията на ФПЧ е с превишение около 10 пъти над нормата.
Столичната община е наясно, че замърсяването на въздуха преминава всякави допустими граници, но въпреки това не въвежда зелен билет, който да насърчи хората да ползват градския транспорт вместо колите си. От "Московска" вече предупредиха, че в четвъртък и петък въздухът ще е много мръсен, но мерките им се изчерпват с призиви към населението да ползва линиите на градския транспорт и, ако е възможно, да не пали камини и печки на дърва и въглища, а да ползва екоотопление.
Кметът има право да въвежда евтин билет от 1 лев за метрото, трамваите и т.н., ако е наясно, че съгражданите му ще дишат отровен коктейл вместо въздух - при прогноза за жълт код за мъгла, инверсия, безветрие и ниско налягане и т.н. Според критериите на общината зеленият билет трябваше да бъде въведен още вчера и да важи днес. Досега Йорданка Фандъкова се е възползвала от това право само два пъти - през януари и през декември 2018 г.
В последните седмици столицата премина през няколко периода на замърсяване, но през нито един от тях общината не посегна към програмата с мерки, за които иначе обича да изтъква, че били над 100. На практика за тази програма след изборите Фандъкова не е отваряла нито веднъж дума. Пълен отказ има и от контрол и публичност върху работата на Столичния инспекторат - замърсяването превишава 3-4 пъти допустимите концентрации не само в "Красна поляна", но и в "Хаджи Димитър", "Люлин", "Банишора", "Св. Троица", "Подуяне", "Младост 4".
В предизборната кампания кметът не пропусна да си направи реклама с допълнителните 22 сензора, които трябва да следят въздуха, но те все още не са достъпни за гражданите. Така жителите на столицата могат да бъдат спокойни, че общината неотлъчно следи въздуха на Копитото и днес това ще е единствената точка, където той става за дишане.
Според данните на airbg.info на места в столицата нормите са над пет пъти по-високи. На уеб страницата си Столичната община също алармира за очаквано замърсяване, но с по-ниски стойности.