Мъглата, която се задържа в София в продължение на няколко дни, не е причинила замърсяване в критични нива. Това обяви зам.-кметът на София по направление "Зелена система, екология и земеползване" Надежда Бобчева в публикация във "Фейсбук". Тя допълни, че днес въздухът е значително по-чист.
"Днес въздухът над София е значително по-чист и бих искала да успокоя гражданите, че за последните дни не са отчетени стойности над критичните. Мъглата, която се задържа няколко поредни дни беше много сериозна предпоставка за влошаване на качеството на въздуха, но въпреки опитите на някои общински съветници да всяват страх у хората, въпреки екстремните метеорологични условия и за разлика от други столици на Балканите, София успя да задържи нивата на замърсяване под критичното. Няма да е преувеличено да каже, че преди три години при подобна мъгла щяхме да дишаме токсичен въздух", обяви Бобчева. Тя уточни, че една от причините за задържането на мръсния въздух е котловинното разположение на София, което затруднявало разсейването на емисиите.
Зам.-кметът изтъкна мерките, които се взимат от Столична община - 10 пъти по-строг контрол над обектите, източници на замърсяване в сравнение с предишното управление. В резултат били съставени 56 акта и фишове за нарушения само за декември. Освен това се елиминират поетапно "калните точки", които са източник на вторично разпрашване, по-често се мият улиците, в центъра има действаща забрана от 1 януари т.г. за използване на отоплителни уреди с твърдо гориво, а в добавка е и действащата рестрикция за влизане в центъра на автомобили от нисък клас.
Въпреки уверенията от Столичната община, и тази сутрин европейският индекс за качеството на въздуха "Air Quality Index" отчете два столични квартала със завишени нива на фини прахови частици - Хиподрума и Павлово. Завишение има още и в градовете Пловдив, Перник, Шумен и Плевен.
Отделно от изпълнителната и местната власт засега не реагират ефективно на призивите за връщането на измервателната станция за въздуха на Орлов мост, като част от мерките за реално отчитане на замърсяването. Последният, който апелира за това бе Стефан Димитров, създател на проекта airbg.info. Пред БНР той заяви: "Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни показва. Причините за това са нежеланието на който и да било министър, през целия спектър минахме, вицепремиер по околната среда и така нататък, да върне станцията от парка на НИМХ в "Младост", да я върне обратно на Орлов мост, за да разберем какво дишаме. Тази станция си е от Орлов мост, но я махнаха заради строителството на метрото. Който и да дойде на власт - и в Столична община, и в Министерски съвет, никой не взема сериозни мерки". Димитров допълни, че над 11 000 души годишно умират в България в следствие на замърсяването на въздуха с фини прахови частици.
От кметството опонираха, че зам.кметът на София по екологията Бобчева е уверила Министерството на околната среда и водите, което е собственик на камерата в НИМХ, че общината е готова да съдейства за връщането й на Орлов мост, но че крайното решение трябва да бъде взето от МОСВ.