Системите за здравеопазване в Европа и Америка са изтощени заради разпространението на коронавируса, заяви генералният секретар на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус.
„Изключително сме обезпокоени от нарастването на случаите на COVID-19 в различни държави, особено в Европа и в региона на Америките. Работещите в системите на здравеопазването се доближават до точката на колапс“, предупреди той.
Шефът на СЗО приветства „обнадеждаващите“ новини за почти готовите ваксини срещу COVID-19, но въпреки това заяви, че „не е време за самодоволство“.
"Това е опасен вирус, който може да атакува всяка система в тялото. Страните, които оставят вируса да се разпространява безконтролно, си играят с огън", каза Гебрейесус.
- В Австрия влязоха в сила нови строги ограничения. Забранява се движението на хора по улиците без основателна причина, затворени са търговските центрове и козметичните салони, а учениците от началните и средните училища ще учат дистанционно.
Предполага се, че ограниченията ще действат до 6 декември. Те допълват предишните по-меки мерки, когато от 3 ноември бяха затворени заведенията, театрите, музеите и фитнесите, а хотелите спряха да приемат туристи. Новите ограничения са с цел да се избегне претоварване на здравната система и недостигът на легла.
- Сърбия също ограничи работното време на кафенета, нощни клубове, ресторанти, търговските центрове и магазините. Мерките ще бъдат в сила 15 дни - до 1 декември, когато правителството отново ще ги обсъди.
- Правителството на Словения прие декрет за удължаване на обявеното състояние на епидемия с още 30 дни - до 17 декември, тъй като броят на заразените и хоспитализрани от коронавирус продължава да бъде над допустимите норми, които позволяват отмяна на епидемията. Средният брой новозаразени дневно в Словения е 922-ма човека.
- В САЩ новоизбраният президент Джо Байдън изрази раздразнение заради отказа на настоящия държавен глава Доналд Тръмп да сътрудничи в прехода към новата американска администрация.
"Много хора може да умрат, ако ние не се координираме - каза Байдън на пресконференция в Уилмингтън, Делауер. - Колкото по-рано получим достъп до плановете на администрацията за разпространението на ваксината, толкова по-плавно ще премине предаването на властта. Ако трябва да чакаме до 20 януари (когато ще встъпи в длъжност като президент), за да започнем да планираме, това ще ни загуби месец-месец и половина"
Байдън освен това сподели, че би се ваксинирал срещу Covid-19, ако експертите, като директора на Института по алергични и инфекциозни болести Антъни Фаучи, обявят, че съответният препарат е безопасен.
Същвременно в страната отчетоха, че от началото на пандемията с COVID-19 са диагностицирани над 1 млн. деца (до 18 г.). Само в седмицата до 12 ноември има 111 946 нови случая при деца, което е значително по-голямо количество от всяка предходна седмица. Тъй като се счита, че повечето деца имат малко или никакви симптоми, на броя заразени при тях не се отдава голямо значение, но бройката е огромна, предупреждават здравните власти.
- Белгийското правителство съобщи, че планира да направи бъдещите ваксини срещу коронавируса безплатни за населението. Счита се, че от тях ще се възползват около 70% от жителите на страната (към 8 млн. души), тъй като ваксинирането няма да е задължително.
Белгийският здравният министър Франк Вандербрук заяви, че приоритетните групи ще бъдат определени на базата на мнението на учените и дебати сред обществото.
До момента случаите на Covid-19 в Белгия са почти 540 000, а над 14 000 са починалите, уточняват от агенцията.
- Канада отчете, че броят на случаите на заразени с COVID-19 е общо 301 332 до понеделник включително. Починалите в страната с 38 млн. души население са 11 007. Данните на национално ниво от Агенцията за обществено здраве сочат среднодневно над 4000 нови случая от 6 ноември насам.
- Израел преговаря с Русия за ваксината "Спутник - V". Разговори по темата е провел израелският премиер Бенямин Нетаняху с руския президент Владимир Путин.
"Целта е да осигуря възможно най-много ваксини от най-много източници за възможно най-много хора и то възможно по-бързо", заяви Нетаняху пред репортери.
Още през юни Израел сключи договор с фармацевтичната компания "Модерна" за покупка на нейната ваксина, за която преди два дни бе съобщено, че е показала 94.5% успеваемост срещу коронавируса. Миналата седмица е подписано споразумение и с "Пфайзър". Страната разработва и собствена ваксина, която, ако се окаже успешна - ще бъде готова да излезе на пазара до края на лятото догодина.