Президентът Тръмп заяви, че „Русия трябва да излезе“ от Венецуела след съобщенията, че Кремъл изпраща войски в подкрепа на социалистическия президент Николас Мадуро, пише в. Washington Examiner, цитиран от Фокус.
Тръмп говори в Овалния кабинет, докато беше домакин на Фабиана Росалес, съпругата на самопровъзгласилия се за временен президент на Венецуела Хуан Гуайдо. „Ние сме с теб 100%“, каза Тръмп. „Русия трябва да излезе“.
Две руски самолета се приземиха близо до столицата на Венецуела Каракас. Съобщава се, че самолетите са превозвали около 100 души от специалните части и експерти по киберсигурност.
Веднага след изявленията на Тръмп, официалният представител на МВнР на РФ Мария Захарова посъветва САЩ да се научат да изпълняват обещания, които дават на международната общност, преди да направят поредното необмислено заявление, пише в същото време вестник „Известия“.
По този начин тя коментира и изказването на Доналд Тръмп, че за да постигне целта си във Венецуела Вашингтон ще използва всяка възможност.
Захарова напомни, че президентът на САЩ още през декември миналата година обеща да изведе американските войски от Сирия, но и до ден днешен това така и не е сторено.
«Искам да се уточни: напуснахте ли или не? Преди да започнете да се разпореждате със съдбата на останалите страни, аз бих ви посъветвала също тъй свободно да изпълняват обещанията, които давате на международната общност», заявява Мария Захарова.
Председателят на Комитета в Държавната дума по международните въпроси Леонид Слуцкий също е възмутен от изявлението на Тръмп. Той го определя като „диво, в духа на колониалните маниери ». той подчертава, че американският лидер няма право да диктува нито на Каракас, нито на Москва как да градят двустранните си отношения.
Преди това в сряда бяха публикувани части от писмените показания на държавния секретар на САЩ Майк Помпео, направени пред Конгреса, от които става ясно, че Вашингтон се кани да използва до 500 млн. щатски долара, за да смени властта във Венецуела.
На 23 януари на фона на масовите протести в Боливарската република председателят на парламента Хуан Гуайдо се обяви да временен държавен глава. Подкрепиха го САЩ, Канада и редица други страни от Латинска Америка, както и по-голяма част от европейските държави. Като реакция венецуелският президент Николас Мадуро скъса дипломатически отношения със САЩ, обвини Вашингтон в опит за държавен преврат. Подкрепиха го Куба, Русия, Китай, Боливия, Никарагуа, Сирия и Турция.
На 25 март вестник El Comercio съобщи, че два самолета с руски военнослужещи и 35 тона товари още на 23 март са се приземили в Каракас на международното летище. По-късно дипломатически източник съобщи, че руските самолети пристигат по линията на двустранното военно-техническо сътрудничество между Венецуела и РФ.
На 26 март Камарата на представителите в американския Конгрес единодушно прие законопроект, според който американските власти ще се борят с руското влияние във Венецуела. Според документа РФ подкрепя тесни връзки с действащите венецуелски власти, в това число и с президента на страната Николас Мадуро, чийто режим Вашингтон смята за нелегитимен.
Ден преди това Сергей Лавров в телефонен разговор с Майк Помпео обяви, че опитите на Вашингтон да организира държавен преврат в Боливарската република са неприкрита намеса във вътрешните работи на страната.
В същото време, трети пореден ден без електричество в голяма част от Венецуела. Властите обявиха, че се работи активно за възстановяване на националната енергийна система и отново подчертаха, че става дума за диверсия.
Опозиционният лидер Хуан Гуайдо призова сънародниците да излязат на протест в събота. Президентът Николас Мадуро също обяви шествие в събота, под наслов „Операция в защита на свободата”.