Медия без
политическа реклама

Турция: Ще си го върнем за американските санкции

Сенатът на САЩ гласува през военния бюджет санкции срещу Анкара и заради С 400 и за "Турски поток", както и наказателни мерки срещу "Северен поток" 2

18 Дек. 2019Обновена
EPA/БГНЕС архив

Санкциите на САЩ заради закупуването на руски системи за противовъздушна отбрана С-400 и изграждането на газопровода „Турски поток“ няма да попречат на Турция да предприеме стъпки за защита на националната сигурност. Анкара ще предприеме мерки в отговор на действията на Вашингтон, се казва в съобщение на външното министерство на Турция, цитирано от БГНЕС.

Сенатът на САЩ и Камарата на представителите гласуваха днес бюджет за отбрана на стойност 738 милиарда долара, който включва “защита на европейската енергийна сигурност чрез налагане на санкции върху газопроводите “Северен поток – 2 “и” Турски поток “. Бюджетът за отбрана включва и забрана на прехвърляне на най-новия американски самолет F-35 в Турция в отговор на закупуването от Анкара на С-400.

„Нелоялното възпрепятстване участието на страната ни в програмата F-35, по която тя изпълнява всички свои задължения, призива за санкции срещу страната ни поради доставки на С-400, подобни мерки срещу проекта „Турски поток“свидетелстват за неуважението на Конгреса към решенията, които ние взимаме като суверенна държава “, се казва в изявлението на турското Министерство на външните работи, цитирано от РИА новости.

„Членовете на Конгреса на САЩ, преследвайки вътрешнополитическите цели под въздействието на враждебни на Анкара кръгове, продължават да подкопават турско-американските отношения”, съобщи още турското външно министерство.

“Припомняме още веднъж, че езикът на заплахите и санкциите няма да попречи на Турция решително да предприеме необходимите стъпки за осигуряване на националната си сигурност. Никой не трябва да се съмнява, че Турция ще предприеме необходимите мерки в отговор на тези враждебни инициативи към страната ни”, заяви Турция.

Анкара също осъди “опитите за премахване на американското ембарго върху доставките на оръжие за Кипър, които биха нанесли удар върху усилията за уреждане на конфликтите на острова”.

Доставките на най-новите руски системи за ПВО С-400, които предизвикаха криза в отношенията между Турция и САЩ, започнаха в средата на юли. Според турския президент Тайип Ердоган, С-400 ще бъдат напълно действащи през април 2020 г. Вашингтон поиска от Анкара да се откаже от сделката и в замяна да придобие комплексите „Пейтриът“.

Проектът “Турски поток” включва изграждането на газопровод, състоящ се от две тръби с капацитет 15,75 милиарда кубически метра всяка. Първата линия е предназначена за доставка на руски газ за турските потребители, втората – за доставка на газ за страните от Южна и Югоизточна Европа. Стартирането на „Турски поток“ се очаква на 8 януари 2020 г. “Газпром” в края на ноември обяви, че дейностите по въвеждане в експлоатация преди пускането на газопровода са на последния етап и двете линии на “Турски поток” са готови да се напълнят с газ.

Американският сенат одобри налагане на санкции и срещу руския газопровод „Северен поток- 2”. Според Вашингтон той засилва влиянието на Русия в Европа. Защитниците на газопровода го смятат за стратегически за доставките на природен газ на Стария континент. Санкциите включват замразяване на авоари и анулиране на американски визи за представителите на свързаните с този газопровод предприемачи.

Санкциите на САЩ за газопровода "Северен поток-2" няма да могат да спрат строителството му, съобщава Блумбърг, позовавайки се на висши източници в Белия дом. Според тях проектът е почти завършен и санкциите срещу газопровода, които бяха включени в бюджета на САЩ за отбрана, няма да могат да му причинят сериозни щети. Източниците отбелязват, че сега САЩ ще се опитат да се съсредоточат върху противодействието на други руски енергийни проекти.

Проектът "Северен поток-2" включва изграждането на газопровод с общ капацитет 55 милиарда кубически метра газ годишно от руското крайбрежие през Балтийско море до Германия. Газопроводът ще премине през териториални води или изключителните икономически зони на Русия, Финландия, Швеция, Дания и Германия.

Украйна е против "Северен поток-2", защото се страхува да не загуби приходи от транзита на руски газ, както и Полша, Латвия и Литва, които смятат проекта за политически. Той също е критикуван от САЩ, които активно се опитват да внедрят втечнения си природен газ на европейския пазар.

Газопроводът се подкрепя предимно от Германия и Австрия, които вярват, че проектът ще засили европейската енергийна сигурност. Берлин и Виена отбелязват и надеждността на Русия като доставчик.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата