Медия без
политическа реклама

Великобритания обвини директно Путин за атаката в Солсбъри

Лондон се готви за кибервойна с Москва заради "Скрипал". Случаят стигна до Съвета за сигурност на ООН

06 Септ. 2018Обновена
БГНЕС архив

Владимир Путин носи крайната отговорност за нападението с нервнопаралитичното бойно вещество срещу Сергей и Юлия Скрипал в Солсбъри, предава БНР. Това е заявил британският министър, отговарящ за сигурността, Бен Уолъс. 

Бен Уолъс заяви тази суртин по радио Би Би Си 4, че руският президент трябва да носи вината, защото неговото правителството контролира, финансира и ръководи Главното разузнавателно управление, чиито служители бяха обвинени за нападението с “Новичок“.

С това изявление Бен Уолъс отиде по-далеч от казаното вчера от премиера Тереза Мей, че е “почти сигурно, че нападението е одобрено на най-висше ниво в руската държава“.

Уолъс посочи, че едва ли някой се съмнява, че Путин контролира държавата си, а Главното разузнавателно управление не е самостоятелна единица, а е пряко свързано с министерството на отбраната и с генералния щаб, а по този начин и с Кремъл и президента. 

Запитан дали ще има ответни мерки, особено в областта на киберпространството, Уолъс отговори, че такива мерки постоянно се вземат. „Ние не сме като руснаците и не се държим хулигански, деструктивно и агресивно. Противопоставяме им се и открито, и прикрито, но в рамките на закона и по деликатен начин“, изтъкна Бен Уолъс, цитиран от Националното радио.

 

Лондон може да прибегне до кибератаки срещу Русия и забрана за влизане на нейни граждани на територията на Великобритания в отговор на отравянето през март тази година в Солсбъри на бившия полковник от ГРУ Сергей Скрипал и неговата дъщеря Юлия, за което британското следствие обвинява Москва, предава в същото време БГНЕС.

Това съобщават едновременно два британски вестника, позовавайки се на анонимни правителствени източници. Според информация на Дейли Телеграф“, ответните мерки на Лондон могат да включват „кибератаки, шпионаж и забрана за влизане на отделни лица“. „Кремъл трябва да почувства, че не може да действа безнаказано. Русия трябва да види, че има цена за това, което прави“, пише вестникът. “Таймс“ на свой ред пише, че британският премиер Тереза Мей се готви за „кибервойна срещу руските шпионски мрежи“.

Целта на тези действия на британското правителство в киберпространството са нарушаване на комуникациите на Главното управление /наследник на ГРУ/ на ГЩ на руската армия, което Лондон смята за отговорно за отравянето в Солсбъри, както и изолиране на неговите източници на финансиране. При това, както заяви по-рано днес заместник-министърът на вътрешните работи по въпросите на сигурността Бен Уолъс, Великобритания ще противостои на „враждебната дейност“ на Русия с помощта на законни средства, с които разполага.

Според британската версия, на 4 март в Солсбъри семейство Скрипал е отровено с „Новичок“. Великобритания обвини Русия за инцидента. Русия отхвърли тези обвинения, посочвайки, че нито в СССР, нито в Русия е имало програма за разработването на този вид химическо оръжие. Специалистите от британската военна лаборатория не успяха да установят произхода на веществото, с които бяха отровени семейство Скрипал.

 

Съветът за сигурност на ООН заседава извънредно по случая „Скрипал”, предава пък Би Ти Ви. Обсъждането е по искане на Лондон.

Британският посланик в международната организация иска да информира останалите държави за новите данни от разследването.

Преди ден британските власти обявиха, че издирват двама руснаци, заподозрени за опита за убийство на бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия.

Според разследването те са служители на руското военно разузнаване. Пристигнали на Острова два дни преди опита за отравяне, а часове след инцидента напускат страната.

Следи от опасното вещество са открити в хотела, в който са отседнали.

Полицията разпространи кадри с двамата заподозрени, както и имената им. Кремъл продължава да отрича обвиненията.  

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Сергей Скрипал

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?