Медия без
политическа реклама

Всички области без Русе вече са в червената зона

Двойно повече хора от вчера са загубили битката с COVID-19 - 50 души

13 Дек. 2021Обновена

Всички 27 области у нас вече са в червена зона, т.е. със заболяемост между 250 на 500 на 100 хил. души на 14-дневна база. Единствено Русе засега остава над прага от 500 заболели - там болните са 517 на 100 хил. души. Дори София е излязла от тъмночервената зона и вече е с 478 заболели на 100 хил. души. Това показват данните от Единния информационен регистър към 13 декември 2021. Миналият понеделник - 6 декември - областите в тъмночервена зона бяха 7.

В червена зона според Насоките за обучение по време на извънредна епидемична ситуация училищата трябва да учат на принципа на ротацията - като 50% са в клас, 50% вкъщи. В случая обаче има тестове, така че и учениците, които би трябвало да са у дома, но чиито родители са дали съгласие за тестване, учат присъствено с тестване веднъж в седмицата - в понеделник.

Традиционно за началото на седмицата регистрираните нови случаи на коронавирус бележат спад. Днес те са 532 на брой, което от 12 771 направени теста, прави около 4.2%. Миналият понеделник процентът на положителни случаи бе почти идентичен - 4.3 на сто (706 случая от 16 хил. теста), което показва, че четвъртата вълна затихва с бавни темпове.

173 са новопостъпилите в болнични заведения през последните 24 часа, или с 23 повече от вчера, като 91% от тях не са били ваксинирани. Така общият брой на хоспитализираните пациенти става 5 316 души, 629 от които са в интензивни отделения. Спрямо миналия понеделник намалението на хората, лекуващи се в болница, е с над 800 души, а на тези в интензивни отделения - с 45 човека.

Двойно повече хора от вчера са загубили битката с вируса - 50 души са починали за последното денонощие, 94% от които не са били ваксинирани. Като оздравели са отчетени 451 души.

Ваксинацията, очаквано забавя своя ход - 3 704 дози ваксини са поставени през последното денонощие. Лицата със завършен ваксинационен цикъл са 1 839 666. 170 081 са с поставена бустерна доза. 

 

ТРЕТА ДОЗА

"Заради новия вариант Омикрон трябва да се постави трета доза от РНК ваксина, защото тя наистина предпазва. При първи две дози от "Астра зенека" защитата е само 20%. Ако обаче се постави бустерна доза при две предишни от "Пфайзер", се изравнява защитата срещу Омикрон с тази срещу Делта варианта - 85% е сигурно, че няма да се разболееш или ако се случи, ще бъде по-леко". Това обясни пред Нова тв проф. Тодор Кантарджиев, консултант по ваксиниране на Столичната община.

Той подчерта, че Омикрон е по-заразен, но протича по-леко. Ваксините са малко по-слаби срещу него, а вече преболедувалите COVID-19 могат да се заразят отново. Проф. Кантарджиев прогнозира, че нивото на смъртност може да се покачи заради неоказана медицинска помощ. Според него новите случаи на коронавирус у нас намаляват доста бавно, защото 10 болни заразяват 9 души. "Не можем да очакваме стръмен спад на случаите. Много са хората в интензивни отделения и починалите", каза още специалистът.

По думите му 45% от населението на София е ваксинирано. "Не трябва да изпускаме задължителната ваксинация на децата, както и не бива да допускаме епидемии от други инфекции", смята той, приканвайки хората да се ваксинират и за грип.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата