Няма достатъчно желаещи да бъдат съдебни заседатели и това може да затрудни разглеждането на наказателните дела на първа инстанция. Това стана ясно във вторник в Окръжния съд в Бургас, където клетва положиха 68 новоизбрани заседатели. Заседателите като представители на обществото участват в някои наказателни дела. В зависимост от предвиденото наказание някои процеси се разглеждат от един съдия и двама заседатели, а при други съотношението е 2 към 3.
За нормалното функциониране на Окръжния съд в Бургас трябват 90 заседатели. Председателят му Росица Темелкова обясни, че и в районните съдилища положението не е по-добро. Единственият съд, който е обезпечен напълно, е този в Айтос. В Районния съд в Бургас при необходими 140 съдебни заседатели са избрани 62-ма, в Несебър при необходими 20 души са предложени и избрани едва двама. В Районния съд в Поморие не достигат шестима заседатели, а за Карнобат, където заседатилите трябва да са 20, засега има избран само един. В Средец не достигат 13 души. Все още няма избран нито един съдебен заседател за Районен съд - Царево и Районен съд - Малко Търново. Това "със сигурност ще затрудни работата на районните съдилища и на Окръжен съд - Бургас", прогнозира Темелкова. Според нея проблемът се задълбочава и от това, че немалко заседатели се оттеглят, преди да е изтекъл мандатът им, а в много случаи, ако бъдат избрани за конкретно дело, отказват да участват по различни причини", допълни шефката на съда.
Боряна Димитрова от Висшия съдебен съвет коментира, че съветът е изпратил предложение за законодателна промяна, която трябва да реши проблема и да "спаси" съдилищата от блокиране при разглеждането на наказателните дела. Димитрова разясни, че се предлага мандатът на заседателите да бъде удължен до встъпването на новите. "Всички считаме, че следва да отпадне ограничението съдебните заседатели да не могат да бъдат избирани за повече от два последователни мандата към същия съд, както и ограничението, че те се свикват за участие в съдебни заседания най-много за 60 дни в една календарна година", допълни Димитрова. Според нея трябва да бъде завишена и допустимата възраст на заседателите, както и да отпадне изискването да не са свързани с ДС. Димитрова смята още, че те не трябва да бъдат изслушвани от Общинските съвети, а хонорарите им трябва да бъдат увеличени.