Милиони поклонници се събраха в Индия за 45-дневните тържества Маха Кумбх мела, известни като най-големият религиозен празник на планетата. Фестивалът се провежда веднъж на 12 години в Праяградж (новото име на Алахабад, дадено от ортодоксалното правителство на Нарендра Моди) - мястото, където се събират реките Ганг, Ямуна и митичната Сарасвати. Той започва днес и ще продължи шест седмици.
Тазгодишното издание е специално, защото е 12-о поред и затова се нарича Маха - Голяма Кумбх мела. Такъв празник се случва веднъж на 144 г. Индуистите вярват, че потапянето в свещените води на Ганг пречиства греховете и ги освобождава от кръговрата на раждането и смъртта.
Кумбх мела се очаква да събере 400 млн. души. Твърди се, че стълпотворението се вижда от Космоса и е най-многолюдното събиране на хора на света.
Днес между пет и осем милиона поклонници и представители на различни течения на индуизма се очаква да се потопят в реката, като за утре прогнозите са хората да надхвърлят 20 млн. Утрешният ден е специален, тъй като е ред на знаменитите наги да се потопят в свещените води. Голите аскети със страховит вид - изрисувани с пепел и с дълги до петите сплетени коси, които на изгрев слънце вкупом ще влязат в реката, са най-голямата атракция на фестивала и негова емблема.
За празника в Праяградж оживя цял палатков град. Положени са 650 км временни пътища с хиляди тоалетни. В организацията са заети 100 000 души с над 40 000 служители на реда. Кумбх мелата има и сайт, и мобилно приложение.
Стотици километри понтони са изградени на мястото, където се събират Ганг и Ямуна.