Точно в 10:00 в България започна имунизационната кампания срещу COVID-19. Тя ще се проведе координирано в три града - София, Пловдив и Бургас. Символично първият ваксиниран бе здравният министър проф. Костадин Ангелов. На него му бе поставена ваксина в УМБАЛ "Света Анна". След него срещу коронавирусна инфекция трябваше да се имунизират д-р Рада Прокопова, началник на Отделението по кардиология към Клиниката по вътрешни болести на УМБАЛ "Света Анна" и понастоящем ръководител на COVID-отделенията в лечебното заведение, както и Ани Кирова, медицинска сестра в КАИЛ. Преди двете обаче символично, веднага след Костадин Ангелов, се имунизира представител на Българската православна църква - епископ Тихон Тивериополски.
"Ваксинирам се днес, защото вярвам, че благодарение на ваксините светът е такъв, какъвто го познаваме. Сигурен съм, че учените са си свършили работата, така че ваксината да бъде спасението, което ние очакваме. Скоро ще започнем да надделяваме над COVID-19. Нямам търпение да се видя със 70-годишния ми баща, без да се притеснявам, че мога да го заразя с COVID-19. От днес България, заедно с почти всички Европейски държави, се изправяме в съвместна битка срещу коронавируса. Вярваме, че в тази съвместна битка ще победим тази пандемия и ще се върнем към нормалния живот. Всички усилия на учени бяха обединени, за да можем днес да стартираме тази имунизация. Търсенето на акцент в тази посока (б.ред. - камионът, с който бяха превозени ваксините) не е приемливо. България не е единствената държава, където транспортирането става с частни логистични компании. Ние поехме ангажимент, че ваксината ще стигне до всички РЗИ-та в България, трябваше да намерим начин това да се случи. Затова се обърнахме към тази логистична компания, която да осигури нужния температурен режим с термограф", каза министър Ангелов. Той посочи, че в САЩ ваксината се превозва в камиони на компания, занимаваща се с търговия на риба тон, а в Канада - на фирма, заанимаваща се с превозване на сладолед.
Само минута по-късно, в 10:01 ч., започна ваксинирането на част от личния състав на Военномедицинска академия (ВМА). Първи бе генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски. След него личен пример дадоха проф. Никола Владов, проф. Крум Кацаров, проф. Илия Салтиров и т.н. В първата група, която ще бъде ваксинирана във ВМА, са включени също лекари, медицински сестри и санитари, които работят на първа линия в борбата със заразата в десетте COVID-клиники на лечебното заведение. "Ние се намираме във война, но намерихме нашето оръжие. То се намира в тези флакончета и ще ни позволи да се прегърнем спокойно с нашите роднини. Днес при нас ще бъдат (б.ред. - ваксинирани) 80 човека. Първите 15 души са наистина знакови лица за ВМА. Най-важните операции на пациенти с COVID-19 бяха извършени именно от тези хора. Ще имаме ваксинирани 20 медицински сестри, 17 санитари и всичко останало е лекари. Втората ваксина трябва да си поставим не по-рано от 21 дни. Пада се след 3 седмици - на 17 януари, което е неделя. Неделя е един чудесен ден за ваксинации, за да можем в понеделник да си вършим работата", заяви проф. Мутафчийски.
Ваксиниране се извършва и в УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов", чийто изпълнителен директор проф. д-р Асен Балтов първи се подложи на процедурата. "Изключително много вярвам на науката. Вярвам, че тази ваксина ще ни помогне да живеем свободно. Надявам се, че и други хора ще последват нашия пример. Поставих си ваксина, независимо, че съм прекарал COVID-19, защото преболедуването не създава траен имунитет. За три дни 110 души в "Пирогов" ще се ваксинират", заяви Балтов. Той допълни, че над 1000 служители в болницата вече са се записали за ваксинация.
В Пловдив в 10:00 ч. в УМБАЛ "Свети Георги" първите имунизации срещу COVID-19 бяха направени на д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз, Райна Тодовичина, медицинска сестра с 48-годишен трудов стаж в хирургичното звено към Отделението по Спешна медицина към болницата, както и на д-р Венцислав Филипов, ръководител на звено "Вътрешни болести" към същото отделение. В Пловдив, в първоначално предвиденото помещение за ваксиниране се оказа, че няма телефонен обхват и медиите не могат да отразят събитието. Затова процедурата беше преместена в коридора на болницата.
В Бургас, също в 10:00 ч., в Медицински център "Св. Николай Чудотворец" в сградата на УМБАЛ - Бургас първата имунизация срещу COVID-19 бе направена на Златина Парушева, медицинска сестра с 40-годишен стаж. След нея се ваксинира 34-годишният д-р Светлин Харалампиев, който от самото начало на пандемията работи с COVID пациенти.
Имунизацията срещу COVID-19 в България е препоръчителна и безплатна и се поставя по желание. Вчера у нас пристигнаха 9750 дози от ваксината на "Пфайзър"/"Бионтех".
КОЙ СЕ ВАКСИНИРА ПРЪВ ПО СВЕТА
Интересното е, че в други държави от Европа символичната първа ваксина бе поставена на възрастни хора, докато в България бяха предпочетени медицински лица. Във Великобритания бе избрана Маргарет Кийнън, която през следващата седмица ще навърши 91 г. Тя бе и първият човек в Европа, получил ваксината на "Пфайзер"/"Бионтех", извън хората, които бяха подложени на клиничните изпитания.
В Германия вчера първата доза получи 101-годишната Едит Квойцала, като тя бе последвана от други живеещи и работещи в старчески дом в провинция Саксония-Анхалт.
В САЩ пионерът при ваксинираните бе медицинската сестра Сандра Линдзи - още на 14 декември. В Италия днес също медицинска сестра - от института за инфекциозни болести "Спаланцани" в Рим, трябва да бъде първият ваксиниран в страната.
На Балканите обаче политиците масово решиха да дадат пример и те да бъдат първите ваксинирани. В Сърбия премиерът Ана Бърнабич първа бе имунизирана с доза от "Пфайзер"/"Бионтех", въпреки че президентът Александър Вучич бе изразил желание той да поведе списъка с ваксинирани. В крайна сметка той предпочете да пробва китайската ваксина. "Съгласихме се, че двамата ще се имунизираме с препарати на различни компании", обясни Бърнабич.
В Гърция днес президентът Екатерини Сакеларопулу, премиерът Константинос Мицотакис и бившият премиер Алексис Ципрас ще бъдат сред първите, на които ще бъде поставена ваксина. Ще ги последват председателят на парламента Константинос Тасулас, началникът на Генералния щаб на армията Константинос Флорос и представители на Гръцката православна църква. Все пак първият кръг на ваксинирането там ще обхване най-вече здравните служители и възрастните хора, живеещи в старчески домове.
И в Чехия имунизацията срещу COVID-19 започва от днес. Пръв на нея ще се подложи премиерът Андрей Бабиш, като Прага и Бърно ще бъдат градовете, в които ще бъдат разпределени засега първите 9750 дози.
Пръв в Словакия вчера се имунизира Владимир Кърчмери, лекар и експерт по заразни болести.
В Испания кампанията започна днес, като път бе даден на 96-годишната Арасели Росарио Идалго Санчес от дом за възрастни хора.
В Израел още на 19 декември премиерът Бенямин Нетаняху реши да стане първият, който си поставя ваксина в страната, за да даде пример и насърчи сънародниците си да го последват.