Медия без
политическа реклама

Здравният министър: Вероятно сме в началото на трета вълна

"Когато заболяемостта надхвърли 200 на 100 000 в страната, ще вземем решение, което ще обявим на всички", заяви проф. Ангелов

11 Февр. 2021
Брифинг на оператвния щаб

Брифинг на оперативния щаб

Posted by bTV Новините on Wednesday, February 10, 2021

"Вероятно това, което се случва в Европа и България, е началото на третата вълна за нашата страна", това коментира здравният министър проф. Костадин Ангелов, който днес даде традиционния в четвъртък брифинг за актуалната обстановка с разпространението на COVID-19 у нас и предприетите противоепидемични мерки.

Той обаче се застрахова, че не заема категорична позиция, защото коронавирусът ни изненадва много пъти. "Когато заболяемостта надхвърли 200 на 100 000 в страната, ще се съберем и ще вземем решение, което ще обявим на всички български граждани", посочи той на въпрос ще има ли въвеждане на допълнителни мерки в области като Кюстендил, които са с много по-голяма заболяемост от останалите.

"През последните седмици наблюдаваме устройчива тенденция за увеличаване на случаите на коронавирус у нас. Паралелно с това успяваме да запазим устойчиви места по заболяемост в Европа. Мерките у нас са изключителни либерални и благодарение на тях постигаме резултатите като темп на заболяемост и смъртност", коментира проф Ангелов. 143 на 100 хиляди души е дневната заболяемост у нас. За последната седмица тенденцията е обърната - излекуваните са по-малко от заболелите, посочи още той.

Заетоста на леглата в болниците в момента е 35%, а при интензивните случаи - 38%. Прави впечатление, че най-много заети легла има в Благоевград, Варна, Габрово, Пазарджик, Силистра, Хасково, София област и Шумен. 

"В последните дни открих тъжна закономерност в обществените реакции - когато в резултат на увеличение на инфектираните случаи, затягме мерките, се говори, че пречим на икономиката. Когато в резултат на намаляване на заболяемостта, разхлабваме мерките, се говори, че нас не ни е грижа за здравето на хората. Изключително неприятно е всичко това, което се твърди в общественото пространство. Всички ние плащаме изключително висока лична цена и цена като екип, но само по този начин с последователност можем да извоюваме победа над този вирус. Считам, че до момента сме били прави", коментира Ангелов.

"Проблемите с доставките на ваксини на европейско ниво рефлектират и върху нашата страна. Получихме писмо от ервокомисаря по здравеопазване с искане България да отмени заповедта за износ на лекарства и кислород. Осъзнавам, че сме голяма общност, но в действията си се ръководим от интересите на българския народ", категоричен бе той. По думите му само ако у нас няма недостиг на килород и медикаменти, тогава би могъл да отмени заповедта.

"Няма голяма разлика в позицията на страната ни спрямо останалите държави в ЕС. Това се дължи не на стациониране на заболяемостта, а на това, че тя е повишена навсякъде", коментира главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Португалия, Испания и Ирландия за водещи по брой заболели, с голяма заболяемост са и Франция, Италия, Белгия, Холандия и Швеция. Най-ниска е заболяемостта в Гърция, България и Финландия. 

14-дневната заболяемост у нас е 99 на 100 хиляди, но от понеделник досега тя е 140 на 100 хил. Това ни отрежда 26-то място в Европа и на 6-то на Балканите по заболяемост, а по отношение на смъртността сме на 15-то място в ЕС (8.03 на 100 хил.). "Има раздвижване обаче вътре в страната - от жълто-оранжевата гама отидохме в червената - 12 области в момента са в червената зона с над 120 заболели на 100 хил., 12 области са в оранжево, само 4 са в жълтата зона - Видин, Разград, Добрич и Търговище", посочи Кунчев. По думите му се задълбочава разликата между регионите - заболелите в Търговище например са 11 пъти по-малко от тези в Кюстендил, като тенденцията не е Кюстендил да стане като Търговище. "Темпът на нарастване не е голям, но е видим навсякъде", коментира той.

"В последната седмица заболяемостта се е увеличила с 32%, а спрямо последните две седмици скокът е с 54%. Смъртността е увеличена само с 4%, но от предишните вълни установихме, че тя следва пика на заболяемостта след около 16 дни", коментира шефът на НОЩ ген. Венцислав Мутафчийски. По думите му хоспитализациите са увеличени с около 15%, но интензивните структури не са още толкова натоварени - там има същата зависимост като при смъртността, допълни той. "Тези данни не са предизвикателство за здравната система, но в някои региони, като Кюстендил, са заети целите отделения и всички легла", заяви още Мутафчийски.

Не по-късно от 18 февруари ще бъде представен здравният протокол за провеждане на изборите, стана ясно още днес. "Не по-късно от 5 март се надяваме да поставим първата доза за членовете на комисиите в изборния процес, за да има време преди изборите да им се постави и втората доза. Очакваме да ни се представят кои ще са членовете на общинските комисии, заяви здравният министър.

 

ВАКСИНАЦИИ

"Създадена е необходимата организация до края на февруари, не по-късно от 5 март, да сме готови с трета фаза от ваксинационния план. След 5 март може да започне четвърта фаза на ваксинацията при наличие на достатъчно пристигнали дози", коментира още здравният министър. В отговор на критиките, че личните лекари продължават да нямат информация Ангелов изтъкна, че не трябва да се правят заключения от единични интервюта на един или друг лекар. "Направили сме няколко срещи с националната сдружение на общопрактикуващите лекари. Въпросите на личните лекари са входирани. Изпратени са на експертните съвети към МЗ. Тези отговори трябва да бъдат получени преди стартирането на четвърта фаза, която е част от масовата ваксинация", коментира Ангелов. Той предупреди обаче, че на част от въпросите науката още не е дала отговор и МЗ няма да се превръща в автор на такъв.

 

ДОСТАВКИ

„Днес очакваме 6000 дози от „Модерна“. Утре трябва да пристигнат 31 200 дози от „АстраЗенека“, коментира директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов. До края на месеца от ваксината на "АстраЗенека" се очакват 260 000 дози и 100 000 от другите две ваксини. "Тоест за февруари очакваме общо 360 000 дози. За месец март още се чакат уточнения от ЕК, но информацията е за над 400 000 за месец март", уточни Богданов. Той припомни, че вчера в разговори с ЕК бе постигнато увеличение на общия брой дози от ваксината на „Модерна“ с 460 000 дози. "Очакваме те да пристигнат до месец юли. Първите доставки на допълнителните количества от ваксината на „Модерна“ ще бъдат още през месец март", обясни Богданов.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

"Желанието ни е максимум присъствено обучение, но решението зависи от разпространението на вируса", коментира и министърът на образованието Красимир Вълчев. По думите му няма данни дали връщането на учениците в класните стаи е причина за увеличаване на ръста на новозаболелите. "В момента 650 хиляди деца и ученици са в училища и няма как това да не бъде част от веригата за разпространение на вируса. Ако малките бяха най-големите преносители, щяхме да имаме бум", каза още министърът. Той допълни, че са поели риск с връщане на по-големите ученици, защото смятат, че образованието е приоритет и ценност. "Ако ситуацията се влоши, ще се откажем от графика. Желанието ни е максимум присъствено обучение, но да не застрашаваме живота на ученици, учители и родители", посочи още той по повод връщането на учениците от горните класове, които вече се обучават присъствено по предварително определен график.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата