Медия без
политическа реклама

57% от новите паралелки в осми клас са професионални

Кандидатстването за гимназия вече става изцяло електронно

Изпитните материали за седмокласниците ще съдържат специален баркод, показва зам.-министър Таня Михайлова.
Илияна Кирилова
Изпитните материали за седмокласниците ще съдържат специален баркод, показва зам.-министър Таня Михайлова.

Просветното министерство продължава за поредна година с политиката си на преструктуриране на приема след 7-и клас с акцент върху професионалното образование. Утвърдените професионални паралелки в гимназиите у нас за пръв път достигат 57% от всички. Това показват данни, изнесени от просветното министерство, по повод наближаващото национално външно оценяване на седмокласниците - на 17 юни по български език и на 19 юни по математика, на което се очаква да се явят над 61 000 ученици.

"Това е третата година, в която увеличаваме с по 4-5% професионалните паралелки. За 2019/20 сме утвърдили общо 2499 паралелки - 1446 професионални и 1053 профилирани", съобщи зам. просветният министър Таня Михайлова. 149 от тях са в дуална форма на обучение. 162 са паралелките по защитени професии, сред които най-много са в областта на селското стопанство, транспорта, електротехниката и енергетиката. 316 пък са паралелките по професии с очакван недостиг на кадри, сред които преобладават тези по транспорт, машиностроене, хранителна и текстилна промишленост и отново електротехника и енергетика. Общо 52% от паралелките са в областта на СТЕМ специалностите.

Ако преди 2 г. професионалните паралелки в страната са били под 50%, през тази - 54 на сто, то за следващата учебна 2019/20 г. делът им скача до близо 58%, коментира и просветният министър Красимир Вълчев. Нереализираният прием при професионалните класове е около 1.5-2%. Миналата година бяха утвърдени общо 2490 паралелки, но закрити след третия етап на класиране поради липса на ученици бяха около 10%.

Вълчев посочи, че преструктурирането на приема, който по-конкретно през последната година е бил насочен основно към СТЕМ специалностите, не е самоцелен или механичен, прави се с "разумна крачка" и е съобразен с потребностите на пазара на труда и особеностите на отделните региони. "Желанията на учениците са важни, но трябва да гледаме и колективния интерес. В бъдеще ще имаме най-голям недостиг на кадри именно по тези специалности", заяви той по повод недоволствата в много градове заради намаляването на профилираните паралелки. Според Вълчев няма училище в страната, в което приемът да е намален с повече от една паралелка. "Увеличаването на професионалните паралелки не значи по-малко житейски възможности за учениците. Вече имаме много гимназии с добро професионално обучение, даващо отлична реализация", смята той.

НАПЪТСТВИЯ

Някои новости съпровождат изпитите за седмокласниците тази година. Те започват в 9 ч., а не в 10 ч., както досега, т.е. децата трябва да са в училищата си в 8:30 ч. Младежите трябва да носят черен химикал, служебна бележка и документ за самоличност (бележник, лична ученическа карта или лична карта). За първи път изпитните им комплекти, в които ще попълват верните отговори на тестовете, ще са с уникален баркод, за да не се получават разминавания между листове на един и същ човек. Т.г. те няма да се печатат от училищата, а ще им се раздават директно от МОН като мярка срещу лоши практики. Тестовите варианти, които се теглят в деня на изпита в МОН, ще се печатат в учебните заведения.

Новост за тази година е и че кандидатстването за гимназия ще става само по електронен начин. Родителите ще могат да подават документите и в училищата-гнезда, които тепърва ще се определят от МОН. В тези случаи данните отново ще се попълват електронно на компютър, но от служители. Мярката се въвежда, за да няма преписване на данните на учениците от хартиения вариант в компютъра, което може да доведе до грешки като миналата година, когато баловете на някои училища бяха сбъркани. Оценяването на изпитните работи също ще става електронно. От МОН заявиха, че т.г. при съмнения в даден отговор ще се проверяват и черновите.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата