Адвокати се оплакаха от репресии от страна на данъчните, полицията, прокуратурата, както и от колеги, по чиито сигнали тръгват дисциплинарни дела. На брифинг недоволните от ръководството на Висшия адвокатски съвет настояха да получат защита. Светлозар Николов, Владислав Янев и Владимир Шейтанов алармираха, че професията е станала опасна и носи риск за живота и семействата на неудобните. Те не пожелаха да влязат в конкретика.
Поводът за брифинга беше да се даде отговор на пресконференцията на ръководството, която се проведе малко по-рано. На нея отидоха и недоволни адвокати. Напрежението между двата лагера расте, като част от адвокатите настояват за оставката на ръководството. Обвиняват го, че е репресивно и авторитарно, че не защитава интересите на професията и проспива законовите промени. От неформалната Фейсбук общност на българските адвокати (ФОБА) настояват веднага да бъде обявена национална адвокатска стачка заради закона за мръсните пари, който ги превръща в нещатни сътрудници на ДАНС.
От ръководството нямат намерение да се вслушат в недоволните и ги обвиняват, че нямат представителност и че политизират професията. Председателката на съвета Ралица Негенцова им отговори, че законите не се променят със стачки и вече е инициирана корекция.
От думите й все пак стана ясно, че адвокатурата наистина е проспала проблемите в този закон. Това, което е направил Висшият адвокатски съвет, е през 2016 г. да напише становище до ДАНС, че трябва да се обърне внимание на защитата на адвокатската тайна. След това не е участвала в обсъждането на проекта през 2017 г. Адвокатите разчитали, че като пишат до ДАНС, мнението им ще бъде взето предвид. Това становище обаче се оказва апокрифно, защото не е публикувано никъде. Самите адвокати твърдят, че не са го виждали. "Сега" поиска въпросното становище, но не го получи.
НАРУШЕНИЕ
"Има категорично несъответствие с европейската директива и транспониране на нормите", коментира адвокат Илия Колчев. "Взето е оттук малко, оттам малко", допълни той. Според него вече са нарушени разпоредби на националното законодателство и конституцията. Въпреки това обаче Висшият адвокатски съвет не намери за нужно да сезира Конституционния съд.