Българският клон на Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) реагира остро на настояването на ръководството на прокуратурата Висшият съдебен съвет да вземе мерки срещу "Сега" и "Капитал" заради критични публикации. Според организацията действията на прокуратурата са "заплашителни".
Опитите на прокуратурата да ограничава свободата на словото противоречат на конституцията, Европейската конвенция за правата на човека, българското и европейското законодателство, се казва в становището. Според АЕЖ всекидневните атаки на прокуратурата към медиите, които критикуват течащата в момента процедура за утвърждаване на Иван Гешев като главен прокурор, не просто будят недоумение, но са и опасен опит за налагане на цензура. "Като оставим настрана факта, че подобен истеричен стил на комуникация не подхожда на сериозна институция, още по-малко на прокуратурата, искаме да обърнем внимание, че опитът да се накарат критичните медии да замълчат никак не е безобиден и представлява опасност за демокрацията в страната", се казва още в позицията на журналистическата организация.
Според тях от прокуратурата и прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет изобщо не разбират ролята на журналистиката и философията на демократичната държава. "Едно демократично общество е невъзможно както без разделение на властите, така и без критични медии, които държат отговорни представителите и на трите власти", пишат от АЕЖ. И напомнят, че медиите неслучайно се определят като "куче пазач" на демокрацията. А в своя позиция прокурорската колегия поиска дебатът около избора на главен прокурор да се води с "добронамерен тон" и "призовава обществото и медиите за повече толерантност и отговорност в провежданото обсъждане на номинираната кандидатура за главен прокурор".
АЕЖ допуска, че за това недопустимо неразбиране роля има и изкривената медийна среда в страната. "Това, че медийни групи, близки до властта, непрестанно величаят силните на деня, громят всички техни критици и единственият начин представител на управлението да попадне под критиката им е, ако загуби позиции, не означава, че ролята на медиите е да венцеславят хората с власт. Напротив, фактът, че една от най-важните позиции в държавата ще бъде заета без елемент на състезателност – след посочване на един-единствен кандидат, би трябвало да е силен стимул за всяка една уважаваща се медия за разследвания, коментари и анализи, във връзка с кадровата политика в прокуратурата", допълват от организацията. (България е на най-ниското място в ЕС по медийна свобода според класацията на "Репортери без граници" - 111. И в последния си доклад ЕК обърна внимание на проблема с медийната свобода в страната.) Прокурорската колегия трябва да преразгледа решението си единодушно да номинира Иван Гешев за главен прокурор и в духа на демокрацията да гарантира процедура, основана на състезателност, смята асоциацията. Тя се мотивира с това, че заплашителната медийна политика на прокуратурата е налагана именно от Гешев, който в момента е зам. главен прокурор.
МЕДИЙНА ГРАМОТНОСТ
АЕЖ предлага да организира специални обучения за прокурори по медийна грамотност. Асоциацията е разработила специални модули, чрез които участниците се запознават с ролята на медиите, проверка на достоверността на информацията, разбиране на начина на журналистическата работа с източници и т.н. "Смятаме, че това знание ще бъде полезно за представители на прокуратурата и сме готови да го споделим с тях в името на обществения интерес", казват от организацията.