Медия без
политическа реклама

Архитекти искат спиране на конкурса за банята в Овча купел

КАБ призова да не се ремонтира чрез инженеринг, а да се направи качествен инвестиционен проект

16 Авг. 2021

Да се прекрати обявената обществена поръчка от Столична община за реставрация на минералната баня в „Овча купел“. Затова се обяви Камарата на архитектите в България. Според браншовата организация условията по процедурата не защитават обществения интерес и крият риск от компрометиране на архитектурната стойност на сградата. От КАБ призовават за промяна в условията на процедурата и повторното й провеждане. Позицията на организацията е изпратена до Регионалния исторически музей – София, до Министерството на културата, Националния институт по недвижимо културно наследство, Агенцията за обществени поръчки и до изпълнителната агенция „Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.

„Подкрепяме всяко инвестиционно намерение, чиято цел е опазване и съхраняване на недвижимото културно наследство и което е съобразено със закона. В настоящата процедура обаче са заложени недопустими условия, които биха компрометирали качественото изпълнение на консервационно-реставрационните дейности в минерална баня “Овча купел”. В този вид обществената поръчка нарушава принципите на европейските и световни конвенции за опазване на архитектурното наследство, добрите професионални практики и поставя в риск сградата”, се казва в позицията, подписана от председателя на КАБ арх. Владимир Милков.

Възраженията на КАБ касят процедурата, предмета на поръчката, методиката на оценяване и изискванията към проектното решение. Процедурата предвижда възлагане на инженеринг (проектиране и строителство на един и същи изпълнител), което е в разрез с обществения интерес за качествено изпълнение на този значим архитектурен обект, мотивират се от браншовата организация. Инженеринговата поръчка съсредоточава всичко в ръцете на строителя, като създава предпоставки за корупция и не води до добри резултати. В тази ситуация проектантът е подчинен на строителя и следва да изпълнява неговите „препоръки“. Правителствено проучване в Германия е установило, че инженеринговата поръчка в сравнение с изпълнението на конкурсен проект е оскъпена с 20%, а крайният продукт е с влошено качество“, се казва в становището. 

Сградата на минерална баня „Овча купел“ е паметник на културата и това изисква изключително внимание и прецизност при извършването на консервационно–реставрационните дейности, припомнят от КАБ. „Правилният подход при реставрацията на недвижими културни ценности е най-напред да бъде изработен качествен инвестиционен проект, който да описва конкретните строително-ремонтни работи, предвидените технологии и материали за реставрация, както и стойността на изпълнението. Едва след одобряването на проекта може да се пристъпи към възлагане на строителството“. 

Последната обществена поръчка за ремонта на банята в "Овча купел" бе обявена на 28 юли и е на стойност 6.09 млн. лева без ДДС. През февруари бившият зам.-кмет по културата Тодор Чобанов обяви обществена поръчка за същия обект със същата задача, но за 3.55 млн. лева. Тя бе прекратена през април заради разминавания с процедурата, а малко по-късно Чобанов подаде оставка. През юни неговият наследник на поста - Мирослав Боршош, прокара през Столичния общински съвет решение, в което реставрацията и адаптацията на банята вече бе на стойност 7.6 млн. лева, от които 4.46 млн. идваха от общината, а останалите 3.3 млн. лева - по оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж". Ако ремонтът на банята не приключи до 31 декември 2023 г., парите по европейската програма ще се изгубят, бе един от мотивите тогава.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата