В Молдова българското гражданство се продава като картофи на пазара. Това разкри пред bTV бесарабският българин Петър Попов. Преди 20 години той се съгласил да го запишат румънец, защото искал да получи по-бързо задграничен паспорт. След това Петров 7 години чака, за да получи българско гражданство. "Има си време за хора, които купуват гражданство, има си и време за хора, които получават", обясни Попов. Той отказал да участва в корупционната схема на Агенцията на българите в чужбина и макар че познава лично замесените, решил, че не е нужно да се обърне към разследващите. По думите му в Молдова има корумпирани, които са свързани с Агенцията за българите в чужбина. "1000 евро беше цената в първите години, мисля, че 70% от гражданството се продаде", твърди Попов. Според него от агенцията нарочно са контактували само с една от местните организации, която да събира кандидатите за документи. По неофициални данни българската диаспора в Молдова наброява около 90 хил. души. 30 хил. от тях вече притежават наши паспорти.
"Стигнахме до такъв позорен факт, когато Агенцията за българите в чужбина идва в Кишинев да определя произхода, но нито посланикът, нито консулът им дават възможност, или те не искаха да го направят в държавна институция, официално в консулството или в посолството", допълни Попов. "Къде беше посланикът, къде беше консулът? България, такава красива държава, продаваме си гражданството, като че продаваме картоф на пазара", възмущава се Попов.
През октомври спецпрокуратурата и антикорупционната комисия се похвалиха, че са разбили корупционна схема в Агенцията за българите в чужбина. Обвинения бяха повдигнати на председателя на агенцията Петър Харалампиев, на главния секретар Красимир Томов и на двама посредници, които са им носили парите. За порочните практики се говори от години, но разследващите ги забелязаха едва сега. След гръмко обявената акция, както обикновено става, няма данни докъде е стигнало разследването. Премиерът Бойко Борисов поиска закриването на агенцията. Това "не решава никакви проблеми. Това не е решение, а изказване на премиера. Аз пък предлагам министерство за българите в чужбина", изказа се пред bTV вицепремиерът Красимир Каракачанов.