25 хил. лв. обезщетение ще трябва да плати болницата в Силистра на В.Е. заради лекарска грешка, довела до ампутация на ръката на пациентката. Това следва от решение на Окръжния съд в града, което е потвърдено от горните инстанции и вече е в сила. Магистратите приемат, че при лечението й е извършено недопустимо отклонение от медицинските стандарти, като не е оказана адекватна и своевременна помощ.
В исковата си молба В.Е. разказва, че на 20 септември 2014 г. отишла в спешното, след като паднала по стълбите, ръката много я заболяла и не можела да я движи. Рентгеновата снимка показала, че е счупен горният край на раменната й кост. Лекарят назначил директна екстензия през лакътя. След няколко часа пациентката усетила, че не може да движи пръстите си. Докторът я посъветвал да ги масажира със здравата си ръка. Последвала бърза и видима промяна на цвета на пръстите й, но лекарят бил категоричен, че няма нищо обезпокоително. Четири дни по-късно състоянието на ръката се влошило, било решено тя да бъде оперирана. Едва след операцията лекуващият лекар насочил ищцата за преглед при съдов хирург във Варна. Той обяснил, че състоянието е безнадеждно - ръката е мъртва и трябва да се ампутира. И че е пропусната възможността да бъде спасена. Така на 1 октомври ръката е ампутирана в Силистра. Жената е изписана 10 дни по-късно, но 5 месеца раната й не зараства и се налага нова операция, която е направена в София през пролетта на 2015 г.
По делото са разпитани двама от лекуващите я лекари, както и хирургът, направил ампутацията. Те обясняват, че този случай е "вид капан", тъй като скелетната травма маскира съдовата и неврологичната. Съдовият хирург от Варна обаче свидетелства, че е било възможно ортопедите да установят навреме съдовия проблем само на базата на клиничната картина.
Експертите по делото смятат, че лечението е било правилно. Но все пак признават, че терапията срещу образуване на тромби е забавена. Те обясняват също, че отговорите им са съобразени с това, че болницата в Силистра е на доста по-ниско ниво като специалисти и оборудване.
ПОСЛЕДНА ДУМА
Съдия Теодора Василева обаче приема, че е "съвсем необосновано, че различното ниво на болниците оправдава различното качество на лечението. Дори и с по-малко оборудване и не толкова широк спектър от специалисти ортопедите имат професионална подготовка, която да е като средно ниво еднакво и достатъчно добра". Ако болницата няма специалисти и уреди, тя може да осигури консултация с външни експерти или поне да разясни на пациента да ги търси сам, напомня още съдията.