Заради слаб изборен резултат Бойко Борисов смята да разтури структурите на ГЕРБ в Плевен и Добрич. Тази новина долетя във вторник вечерта от Брюксел, където премиерът участва в заседание на Европейския съвет. Съобщи я самият Борисов пред български медии. Новината е интересна в два аспекта. Първо, налице е продължение на изземването на функции от Цветан Цветанов, който досега се занимаваше с вътрешните партийни проблеми. Второ, гневът на Борисов, поне засега, странно подминава структурата с най-лош резултат за ГЕРБ в надпреварата с БСП – ямболската.
“Няколко организации или ще ги разформировам, или наново ще ги правя. Добрич, Плевен – ще чистя всичко до корен, в това може да бъдете сигурни”, заяви Борисов пред журналистите. И обеща да навлезе в подробности след оповестяването на официалните резултати от ЦИК.
В Добрич ГЕРБ загуби с около 1400 гласа от БСП, а в Плевен – с 1300, като и в двата случая разликата е към 4%. Голямото крушение обаче е в Ямбол, където при 100% обработени протоколи от ЦИК дистанцията е почти 8%, а в реални гласове – 2 700, в полза на социалистите (данните са за целите области).
Структурите на ГЕРБ в Плевен и Добрич отдавна са проблемни за партията. През 2015 г. ГЕРБ загуби кметските избори в Добрич. Отделно от това структурата в североизточния град роди и скандала с Живко Суджука, а още по-рано течаха неразбирателства между Детелина Николова (кмет на ГЕРБ до 2015 г.) и местните партийни първенци. Изглежда напълно логично с оглед на местния вот през есента Борисов да въдвори ред в двете организации. Освен това местни лидери там са хора от вторите редици – депутатът Владислав Николов в Плевен и колегата му Пламен Манушев в Добрич, който дори не живее там, а във Варна.
Не така стоят нещата с Ямбол. Местен лидер е кметът Георги Славов. Отделно от това Борисов показа симпатии към него наскоро, отпускайки от държавния бюджет 27 млн. лв. за течащия от години строеж на местната болница. Цената, на фона на други сходни харчове, изглежда твърде завишена. Всъщност за трагичния резултат на ГЕРБ в Ямболска област причината най-вероятно е във факта, че именно там миналото лято се разгоря скандала с чумата при животните.
ГЕРБ губи от БСП и във Видин, но разликата е твърде малка – 300 гласа. Партията падна и в традиционните бастиони на ДПС, като по интересно е, че се представи зле в Шумен, където не винаги Движението успява да е лидер.
Борисов обаче е доволен от изборната победа. “Успях да си задържа партията и накрая ги минах всичките…Резултатите на ГЕРБ са много добри за състоянието, в което влязохме в тази кампания”, заяви той. Специално отличи Мария Габриел и Лиляна Павлова за добрия преференциален вот.
Борисов коментира и предстоящите преговори по структуриране на европейските постове и институции след изборите. Той повтори заявеното преди няколко дни намерение, че България иска да приеме офиса на Европейската агенция по труда. Борисов каза още, че е рано да се говори кой ще е български еврокомисар.
ЦИТАТИ
В разговора с български журналисти в Брюксел Борисов разви напоителни разсъжденията за ситуацията в Европа и у нас. Не се мина и без традиционните откровения в негов стил:
“За мен днес аплодисментите в ЕНП са, че аз в България сме победили лидера на ПЕС в пряк двубой”.
“Няма как социологическите агенции да са засичали 0.1, 0.2 процента преднина на БСП. Това са 7 процента. Колко да са сгрешили? Това са над 100 хиляди гласа и кусур. Видя се къде са отишли парите за медии, кой е платил най-много за социолози, политолози и всички останали кандидати”. (За разминаването между прогнози и реален резултат – бел. авт. )
“Губим от БСП над 60 години, сиреч след 13 юни аз мога да се запиша там, и при ниско интелигентните, с основно образование”. (Обвързвайки гласоподавателите на БСП с рождения си ден).
“С Виктор (Орбан) сме приятели от деца, от 20 години”.
“На фона на победата на Льо Пен във Франция, Марешки става важен в някои от връзките, които има… Льо Пен го би, приятелката на Марешки”. (В контекст на сломения Макрон).
“Всеки, който проговори и почне да издава много позиции, ще загуби. Ние имаме няколко коза, всички ги знаят, сложил съм си ги в ръкавчетата и чакам. Голямата уста е грешка”. (За предстоящите консултации в Брюксел).