От БСП категорично се противопоставят на идеята на „Обединени патриоти“ на 24 май да се чества „българската писменост“ , вместо „славянската“, както е сега. Позицията на социалистите беше одобрена на заседание на Изпълнителното бюро на Националния съвет на партията във вторник, а в сряда беше официално представена и от парламентарната трибуна.
Патриотите внесоха промяната в името на празника с поправки в Кодекса на труда, които бяха одобрени на първо четене с подкрепата на ГЕРБ. Едва след това управляващите решиха, че трябва все пак да се организира публична дискусия с участието на специалисти. Форумът, проведен в парламентарната образователна комисия, обаче показа, че сред експертите също няма консенсус по въпроса.
Политиците на „Позитано“ 20 обаче са единодушни, че промяната ще е към лошо. „ ... в стремежите да бъде премахнато определението „славянска“ в предложеното наименование на празника съзираме недалновидност и некомпетентност. Това намираме като опит да се отнеме общославянската и общоевропейска значимост на Кирило-Методиевото дело, спасено и получаващо своето благотворно развитие по българските земи“, смятат социалистите. Наименованието на празника не бива да се променя, защото „така формулирано, това наименование включва в себе си българската просвета и култура, принадлежността им към славянската писменост и Кирило-Методиевото дело, както и утвърдената през вековете българска православна традиция.“
Идеята на патриотите „ще разкрие простор за непредвидими нападки срещу ролята и мястото, които заема българският език в панорамата на съвременната славянска култура“, прогнозира ръководството на БСП. На „Позитано“ 20 оценяват предложението като „продължение на антибългарската отродителска политика, провеждана настървено от Министерство на образованието и науката спрямо младите поколения“, което ще „игнорира историческите заслуги на българската писменост и книжовност за утвърждаването на славянството като специфична и самостоятелна културна общност“.
В заключение социалистите настояват законопроектът да бъде оттеглен.