Медия без
политическа реклама

Българските институции втвърдиха тона към Скопие

01 Окт. 2019
Борисов и Радев се разбраха, че е необходима национална позиция спрямо Северна Македония.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Борисов и Радев се разбраха, че е необходима национална позиция спрямо Северна Македония.

Видимият провал на опитите да се сближат позициите на България и Северна Македония по висящите въпроси на общата ни история подтикна родните институции да втвърдят тона към Скопие. След извънредна среща при президента Румен Радев, на която присъстваха още премиерът Бойко Борисов, външният министър Екатерина Захариева и военният министър Красимир Каракачанов, беше постигнато съгласие, че Северна Македония трябва да спази определени изисквания, ако иска да бъде подкрепена от българската страна в преговорите за членство с ЕС.

„Трябва предварително да бъдат поставени открити условия, при неизпълнението на които да може да не се дава ход на следващи етапи от преговорния процес“, заяви президентът Румен Радев. И поиска да се „очертаят и така наречените „червени линии“, които трябва да гарантират, че европейската интеграция на Република Северна Македония няма да бъде за сметка на употребата на българската история, език и идентичност като разменна монета“.

Бойко Борисов подчерта, че България няма да подкрепи безусловно влизането на Северна Македония в ЕС. И напомни, че София разполага с много възможности да блокира преговорния процес: „Ние имаме 71 инструмента – мисля, че толкова са преговорните глави. Нека да спрат да си играят с историята и миналото и да се концентрират върху бъдещето“.

От Скопие контрираха, че проблемът е в София. „Не е достатъчно само нашата страна да има воля, такава трябва да има и от българската страна“, обяви северномакедонският премиер Зоран Заев. Но изрази пълна увереност, че двустранната комисия по историческите въпроси ще достигне решение, което да бъде приемливо и за двете държави.

БЪРЗАНЕ

На срещата при Румен Радев стана ясно, че националната позиция на България спрямо Северна Македония ще бъде готова до няколко дни. Важно е този срок да бъде спазен, тъй като по информация на агенция „Блумбърг“ ЕС се готви да обяви началото на преговори с Албания и Северна Македония на 15 октомври.

Последвайте ни и в google news бутон