Медия без
политическа реклама

Частните съдебни изпълнители са събрали 12 млрд. лв. за 15 години

04 Дек. 2020
Георги Дичев
БГНЕС
Георги Дичев

За 15 години, откакто в България съществува частното съдебно изпълнение, то е събрало 12 млрд. лв. В държавния бюджет са внесени 1,2 млрд. лв. Това обяви председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев по време на онлайн конференцията, организирана по повод 15 години от създаването ѝ.

"Бизнесът и банките ни припознаха за свой надежден партньор. Делата в тяхна полза растяха всяка година. Между 2010 г. и 2015 г. постигнахме и 100% ръст на тези в полза на държавата и общините. Данните ни сочат, че всяка година образуваме по над 50 000 дела в полза на държавата, общините и съдилищата. На ЧСИ се доверяват и гражданите. Годишно възстановяваме 150 млн. лв. неизплатени заплати, издръжки, наеми, заеми, обезщетения на пострадали при ПТП и тежки криминални престъпления", каза още Дичев.

Той се върна и назад във времето преди въвеждането на частното съдебно изпълнение. "Повечето от нас помнят огромния брой неизпълнени решения на съда, тромавите процедури, които буквално отказваха кредиторите от законните им вземания. Помнят и една стаичка в най-голямата служба в страната с надпис "Компютър" - близо 40 съдия-изпълнители в София ползвахме един единствен компютър", каза Дичев. Според него ЧСИ са отговорили на очакването да се справят със силовото и незаконно събиране на дългове срещу огромни комисионни.  

По думите на Дичев парламентът е допуснал груба грешка като е премахнал доброволните продажби на имущество без съдебен акт, което е било добро решение в полза и на кредитори, и на длъжници. Последиците от тази грешка ще понесат гражданите, бизнеса и съдилищата и то в момент на невиждана криза. Според него с доброволното изпълнение се премахва главоломното нарастване на дълга при събиране на малки по размер вземания по съдебен път.

"Тази година предложението стигна до Народното събрание, прието беше на първо четене, но в крайна сметка не се превърна в закон. А доброволното изпълнение всъщност е най-силната антикризисна мярка в сферата на задлъжнялостта, разтоварва съдилищата от хиляди безсмислени дела, дава на кредиторите дължимото им се веднага и то без да инвестират значителни средства и време в съдебни и изпълнители процеси. Длъжниците си спестяват огромното нарастване на дълга и принудителното изпълнение, като могат да разсрочат задълженията си и то неограничено във времето. Ползите за цяло общество се измерват в стотици милиони левове, които щяха да останат у хората и бизнеса в следващите години", обясни Дичев. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата