Медия без
политическа реклама

Данъчната амнистия за мюфтийството взриви парламента

Депутатите на ДПС подкрепили ГЕРБ срещу ветото върху Изборния кодекс в замяна на опрощаването на 10 млн. лв. задължения на мюсюлманското изповедание, твърдят от БСП

07 Март 2019
ГЕРБ и ДПС се оправдаха с президента за планираната данъчна амнистия на вероизповеданията.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
ГЕРБ и ДПС се оправдаха с президента за планираната данъчна амнистия на вероизповеданията.

Отхвърленото вето на президента Румен Радев върху промените в Изборния кодекс внезапно прерасна в тежък политически скандал, който въвлича и мюсюлманското изповедание. Вчера ГЕРБ, подкрепени от ДПС, „Обединени патриоти” и „Воля”, буквално прегазиха с пълно единодушие на присъстващите 154 депутати ветото на държавния глава в пленарната зала на Народното събрание. От БСП междувременно обявиха, че цената на съюза между хората на Бойко Борисов и Ахмед Доган е опрощаването на задължения на Главното мюфтийство към държавата в размер над 10 млн. лв. Управляващите яростно отрекоха, че са направили подобна сделка, и обвиниха социалистите, че се заиграват с етническия мир.

В основата на твърдението на БСП стоят промени в Закона за вероизповеданията, внесени в края на януари от зам.-шефа на ГЕРБ Цветан Цветанов и водача на ДПС Мустафа Карадайъ. Един от предлаганите текстове гласи, че регистрираните религиозни организации се освобождават еднократно от неплатените към 31 декември 2018 г. публични вземания към държавата и общините, включително главница, лихви и разноски по тях. В мотивите към законопроекта се казва лаконично, че „за изпълнение на целите на финансирането чрез целева субсидия за текущи разходи на вероизповеданията се предвижда амнистия на неплатените публични задължения до 31 декември 2018 г.” По информация на сайта Клуб Z, получена от финансовото министерство, става въпрос за 8 447 785.20 лв. От ведомството на Владислав Горанов обаче са отказали да посочат точните задължения, които ще бъдат опростени на отделните вероизповедания.

Вчера соцлидерът Корнелия Нинова обвърза подкрепата на ДПС срещу президентското вето с проекта за данъчна амнистия, внесен съвместно с ГЕРБ, от която щяло да се възползва Главното мюфтийство. Като доказателство Нинова посочи, че още този петък въпросните поправки в Закона за вероизповеданията влизат на първо четене в пленарната зала. По-конкретен беше депутатът от БСП Таско Ерменков, според когото задълженията на мюфтийството надхвърлят 10 млн. лв., а на Българската православна църква възлизали на няколко хиляди лева. „Правете си сметка дали има, или няма сделка”, обърна се Ерменков към медиите.

От ГЕРБ контраатакуваха, че въпросът за финансирането на вероизповеданията е бил поставян многократно на заседания на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС), на които е присъствала и самата Нинова. „Това, което е казала Корнелия Нинова за поредна сделка между ГЕРБ и ДПС, са отново фалшиви новини, лъжи и неистини, които може да се тиражират в публичното пространство от лидера на българската опозиция“, коментира Цветан Цветанов. Той обаче подмина въпроса, че подобни мерки като лансираната данъчна амнистия не са били обсъждани на разговорите по темата между държавния глава и партиите.

Цветанов обвини Нинова, че се „заиграва с етническата толерантност, а това е взривоопасно за обществото”. А амнистията обоснова така: „Това, което имаме като казус, е, че православната църква получи своите субсидии, изплати своите възнаграждения, а мюфтийството не можа да получи тези средства. Ако бъдат получени, те веднага трябва да отиват за покриването на тези задължения, които са натрупани под една или друга форма”. За православната църква Цветанов вероятно има предвид 5-те милиона лева, които Министерският съвет отпусна за заплати на свещеници в края на януари. Тогава Бойко Борисов оправда щедростта на правителството с лична молба от страна на патриарх Неофит.

Още по-ожесточено реагираха от ДПС. Депутатът от движението Йордан Цонев също се хвана за обсъжданията в КСНС като аргумент. И посочи, че амнистията е била замислена като елемент от механизма за финансиране на вероизповеданията, имащ отношение към заплащането на свещенослужителите. Самите текстове били писани във финансовото министерство. „Финансирането на Главното мюфтийство в частта за заплатите не е частен въпрос на ДПС. Това е въпрос от калибъра на националната сигурност и решението за него е взето така. Ако искаме да го изпълним докрай, трябва да го изпълним така, че да е действащо, а не тук да си играем на политика на гърба на националната сигурност”, разгорещи се Цонев. А соцлидера предупреди: „Малко преиграхте, г-жо Нинова. Добре е да питате г-н президента това въпрос от националната сигурност ли е, или е договорка на ДПС?”

ПРЕДСТОЯЩО

С отхвърлянето на президентското вето парламентът може да пристъпи към разглеждането на промените в Изборния кодекс, внесени от ГЕРБ, с които се връща ниският праг на преференциите. За възстановяването му обаче няма единодушие. Със сигурност ще се противопостави ДПС. „Тази преференция е средство за решаване на котерийните партийни борби в една дясна коалиция, която няма никакъв шанс да се яви на избори под формата на коалиция, ако няма преференции в този им вид, с нисък праг. Ето това решаваме, никакви права на български граждани да гласуват мажоритарно не решаваме”, коментира Йордан Цонев. Сходна е позицията на НФСБ. „С преференциите се дава възможност за нечистоплътно изместване на всяка цена с използване на роднински връзки, на корпоративен натиск”, смята лидерът на партията Валери Симеонов.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата